Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa? Jak zadbać o chłodzenie urządzenia?

0
Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa? Jak zadbać o chłodzenie urządzenia?

Twój notebook od razu po uruchomieniu głośno szumi, a podczas dłuższej pracy na nim zauważasz nadmierne nagrzewanie się obudowy? A może po włączeniu niektórych programów sprzęt potrafi nagle się wyłączyć? Każdy z tych objawów zazwyczaj świadczy o przegrzewaniu się laptopa. Problem ten może dotknąć użytkownika każdego komputera, zarówno relatywnie nowego, jak i używanego od dłuższego czasu, w tym np. po leasingu. Jeśli go doświadczasz, powinieneś jak najszybciej się nim zająć. W artykule podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji, aby zwiększyć efektywność chłodzenia urządzenia – skorzystaj z porad specjalistów sklepu Cebit!

 

Przegrzewanie się laptopa – dlaczego należy szybko interweniować?

Najbardziej obciążone podzespoły laptopa, a więc m.in. procesory, RAM oraz układy zasilające, wymagają chłodzenia. Ich nagrzewanie się jest czymś normalnym, ale bezpiecznym tylko do pewnych określonych granic. Jeśli długotrwale pracują w zbyt wysokiej temperaturze, ulegają degradacji, co skraca ich żywotność.

Aby chronić procesory CPU oraz GPU, system każdego komputera nieustannie kontroluje ich ciepło. Jeśli temperatura przekroczy wartości bezpieczne, następuje automatyczne odcięcie zasilania. To z tego powodu możesz doświadczać nagłego wyłączenia notebooka np. po uruchomieniu programu zużywającego duże ilości zasobów sprzętowych.

Jednak jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit sprzedającego komputery nowe i po leasingu, laptopy muszą mieć efektywne chłodzenie również z innego powodu. W ich dolnej obudowie znajduje się klawiatura oraz touchpad, a więc nieustannie trzymamy na niej dłonie. Ona także osiąga wysoką temperaturę jeśli sprzęt się przegrzewa, w efekcie czego praca z urządzeniem przestaje być komfortowa.

Dlaczego laptop może się przegrzewać?

Głównym powodem, dla którego nawet relatywnie nowy laptop może się przegrzewać, jest jego zwarta konstrukcja. Został zaprojektowany z myślą o mobilności – obudowa ma niewielkie rozmiary, a jej przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana. We wnętrzu pozostaje niewiele wolnej przestrzeni, co w zasadzie uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Musi być wymuszony przez wentylatory układu chłodzenia, które w efekcie są elementami newralgicznymi.

Nawet stosunkowo niewielkie ilości zanieczyszczeń na łopatkach wiatraków już obniżają wydajność ich działania. Do tego mogą dochodzić częściowo przytkane przez brud kratki wentylacyjne. To zazwyczaj są główne powody przegrzewania się notebooków. Jeśli więc kupujesz używany laptop, najlepiej wybierz sprzęt po leasingu. Będzie markowy, np. HP, Lenovo czy Dell, a do tego przetestowany i dokładnie wyczyszczony.

Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?

Jeśli Twój komputer mobilny się przegrzewa, a dawno nie był konserwowany, czas najwyższy o tym pomyśleć. Powinieneś oddać go do serwisu, który zrealizuje usługę tzw. komputerowego SPA. Obejmuje ona:

  • rozebranie laptopa i dokładne wyczyszczenie jego wnętrza,

  • usunięcie zanieczyszczeń ze wszystkich elementów układu chłodzenia,

  • wymianę pasty termoprzewodzącej oraz termopadów na kluczowych podzespołach elektronicznych.

Pamiętaj, że czynności te powinno się przeprowadzać regularnie. Powyższa usługa serwisowa jest niedroga, a wydłuży żywotność komputera!

laptop-przegrzanie-leasing

Sam także możesz zadbać o prawidłowe chłodzenie laptopa

Specjaliści sklepu Cebit ze sprzętem komputerowym nowym oraz po leasingu radzą, aby o laptopa zadbać również we własnym zakresie. Żeby ograniczyć ryzyko jego przegrzewania, powinieneś:

  • unikać trzymania notebooka na odzieży, pościeli i innych tekstyliach,

  • od czasu do czasu przedmuchać wnętrze obudowy sprężonym powietrzem (zrobisz to przez kratki wentylacyjne),

  • ograniczać jednoczesne uruchamianie wielu programów zużywających duże ilości zasobów sprzętowych.

Kupuj dobrej klasy, solidnie wykonane laptopy!

Pamiętaj, że najbardziej podatne na przegrzewanie się są laptopy pochodzące od nieznanych producentów. Z tego powodu zawsze stawiaj na markowy sprzęt. W naszym sklepie Cebit kupisz laptopy nowe i po leasingu, ale z długą gwarancją. Używane komputery są przez nas bardzo dokładnie testowane i czyszczone przed sprzedażą – poznaj dostępne modele i już dziś złóż zamówienie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl