Czy można uratować zalany laptop? Podpowiadamy, co możesz zrobić

0
Czy można uratować zalany laptop? Podpowiadamy, co możesz zrobić

Choć należy unikać jedzenia i picia przy sprzęcie komputerowym, w tym akcesoriach, robi tak wiele osób. Jest to szczególnie ryzykowne w przypadku pracy z notebookiem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby rozlać płyn na klawiaturę. Jeśli jest go dużo, wpłynie pod nią, skąd prosta droga do nieodpornej na wilgoć elektroniki. Przytrafiła Ci się taka sytuacja? Sprawdź, jak uratować zalany laptop! Skorzystaj z porad ekspertów prowadzących we Wrocławiu sklep komputerowy Cebit z markowymi komputerami PC.

Bolączka posiadacza komputera przenośnego – zalany laptop

Czy wiesz, że z problemem zalania najczęściej spotykają się właściciele laptopów? Osoby korzystające z komputerów stacjonarnych zwykle trzymają je pod biurkiem. W efekcie płynami oblewane są głównie akcesoria komputerowe, myszki i klawiatury. To urządzenia peryferyjne, które nawet markowe są stosunkowo tanie i łatwo je wymienić.

Pracując z laptopem, zapewne zwykle trzymasz go na biurku czy stole, a więc tam, gdzie stawiasz również napoje. To z tego powodu ryzyko, że zostanie zalany, jest wysokie. Sytuacje te są również częste, gdy dużo podróżujesz z notebookiem.

Jak uratować zalany laptop?

Choć w przypadku notebooka najczęściej dochodzi do zalania klawiatury, pamiętaj, że to właśnie pod nią znajduje się „serce” urządzenia. Obudowa jest tam uszczelniona, ale jeśli płynu będzie dużo, zazwyczaj i tak dostaje się on do elektroniki laptopa. Często wlewa się również przez kratki wentylacyjne oraz porty zewnętrzne. Ryzyko to jest identycznie niezależnie od tego, czy użytkujesz komputery markowe, czy od mniej znanych producentów.

Do tego, co podkreślają specjaliści z naszego sklepu komputerowego z Wrocławia, błędne jest myślenie, że znaczenie ma to, czym sprzęt został zalany. Zarówno czysta woda, jak i napoje lub kolorowe alkohole mogą zrobić spustoszenie w elektronice. W związku z tym, nawet gdy wylejesz niewielką ilość płynu na laptopa, powinieneś:

  • wyłączyć sprzęt,

  • odłączyć zasilanie,

  • odpowiednio ułożyć i wysuszyć notebooka.

Działaj szybko i zdecydowanie

W przypadku zamoczenia notebooka, szybkość działania jest kluczowa. Powinieneś wyłączyć komputer i odpiąć akcesoria komputerowe. Bezproblemowa praca zalanego sprzętu usypia czujność użytkowników. Wiele osób uważa, że nic złego się nie stało, co jest złudne. Zaschnięta ciecz może tygodniami, powolnie „zjadać” elektronikę, powodując nieodwracalne uszkodzenia.

zalany-komputer

Odłączenie zasilenia to podstawa

Następnym krokiem powinno być odłączenie notebooka od zasilania. Zaleca się również wyjęcie baterii, choć dziś coraz więcej laptopów ma ją wbudowaną. Jeśli jednak masz model, w którym jest to możliwe, koniecznie ją wypnij. Dlaczego jest to ważne?

Nawet w wyłączonym, ale wciąż podłączonym do zasilania komputerze, przez niektóre układy elektroniczne dalej płynie prąd. Jeśli znajduje się na nich płyn, przepływ energii elektrycznej przyspieszy proces korodowania. Do tego zwiększa się ryzyko wystąpienia zwarć i w konsekwencji np. spalenia ważnych podzespołów płyty głównej.

Suszenie zalanego laptopa

Ostatnim etapem jest suszenie zalanego laptopa i ewentualnie akcesoriów komputerowych. Absolutnie niewskazane jest przyspieszanie tego procesu, w szczególności z użyciem suszarki czy kaloryfera. W przypadku notebooka powinieneś:

  • szeroko otworzyć klapę matrycy,

  • odwrócić komputer ekranem do dołu,

  • pozostawić w stanie rozłożonym przynajmniej na 24 godziny.

Specjaliści z naszego sklepu komputerowego z Wrocławia zalecają również oddanie takiego sprzętu do serwisu. Jeśli płyn dostał się na elektronikę, po wyschnięciu pozostawi osad, pod którym z biegiem czasu może pojawić się korozja. Urządzenie zalane należy rozebrać, wymyć, a następnie przetestować przed pierwszym uruchomieniem. Jeśli masz markowy komputer, stosunkowo nowego laptopa, oddając go w ręce specjalistów, zwiększysz szansę, że uda go się uratować!

Profesjonalne doradztwo i serwis markowych komputerów Cebit

Jak widzisz, przy odpowiednim i szybkim działaniu, masz duże szanse na to, że zalany laptop nadal będzie działać. Jeśli jednak uległ poważnemu uszkodzeniu, a jego naprawa jest nieopłacalna, możesz skorzystać z naszej oferty. Prowadzimy we Wrocławiu serwis komputerowy oraz sklep Cebit. Sprzedajemy markowe komputery, w tym notebooki, które mamy w świetnych promocjach. Oferujemy sprzęt nowy i używany poleasingowy, a do tego przeznaczone do niego akcesoria. Chętnie pomożemy Ci w wyborze – zapraszamy do kontaktu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl