
Ciężko wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez zestawu klawiszy umożliwiających pisanie. Klawiatura jest tak oczywistym akcesorium peryferyjnym, że większość osób przechodzi obok niej całkowicie obojętnie. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego znajdujący się na niej układ liter wygląda tak, jakby ktoś porozrzucał je tam przypadkowo? Czy wiesz, że w niektórych krajach różni się on nieco do tego, który jest wykorzystywany w Polsce? Zostań z nami, jeśli interesują Cię takie ciekawostki – w artykule specjaliści Cebit wyjaśniają wszystkie związane z nimi kwestie!
Spis treści
- Historia klawiatury
- Układ klawiatury w krajach skandynawskich
- Układ klawiatury w Niemczech
- Układ klawiatury w Wielkiej Brytanii
- Układ klawiatury w Polsce
- Szukasz klawiatury? Wybierz jedną z cebit.pl!
Historia klawiatury
Świat po raz pierwszy ujrzał to urządzenie już w roku 1714, kiedy to Henry Mill skonstruował maszynę do pisania. Wraz z nią pojawiła się klawiatura, która w przeciwieństwie do współczesnych modeli, miała alfabetyczny układ liter. W tej postaci była użytkowana przez ponad 150 lat i choć to długi okres, to i tak cieszyła się złą opinią. Wszystko dlatego, że taki rozkład klawiszy wymuszał częste używanie tych położonych obok siebie – jeden po drugim. W efekcie zaczepiały się o siebie i blokowały w miejscu, gdzie odlewane czcionki uderzają o taśmę nasączoną atramentem.
Problem ten postanowił rozwiązać Christopher Latham Sholes, wprowadzając w roku 1867 nowy rozkład klawiszy, który, jak dodają specjaliści sklepu Cebit, przetrwał do dziś. Przeprowadził analizę częstotliwości, z jaką podczas pisania używane są poszczególne znaki. Na tej podstawie opatentował układ QWERTY, którego nazwa wzięła się od 6 pierwszych liter z górnego rzędu. Jak widzisz, sprawiający wrażenie losowego układ klawiatury w rzeczywistości jest rozwiązaniem optymalizującym pisanie.
Oczywiście klasyczne maszyny już dawno wyszły z użycia, gdyż zastąpiły je komputery. W efekcie problem ocierania się o siebie bloczków ze znakami przestał istnieć, ale QWERTY przetrwało i dziś trudno wyobrazić sobie inne rozwiązanie. Jednak, jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, układ klawiszy wykorzystywany w Polsce w pewnym stopniu różni się od tych, jakie są stosowane w innych krajach.
Układ klawiatury w krajach skandynawskich
W tej części Europy wykorzystuje się klawiatury w nieco rozbudowanej wersji. Standardowy układ QWERTY jest poszerzony o klawisze ze znakami diaktrycznymi występującymi tylko w językach tamtejszych państw, a więc:
-
szwedzkim,
-
norweskim,
-
duńskim,
-
fińskim.
Jako ciekawostkę specjaliści sklepu Cebit dodają, że w praktyce tylko Szwedzi oraz Finowie używają rozbudowanego układu liter. W Norwegii oraz Danii stosowane są klasyczne modele QWERTY, gdzie znaki specjalne uzyskuje się poprzez kombinacje klawiszy, a więc tak samo, jak w Polsce.
Układ klawiatury w Niemczech
W przypadku niemieckiego układu klawiszy występuje w zasadzie tylko jedna poważniejsza różnica, ale za to bardzo uciążliwa dla osób z nią nieobeznanych. Zamiast QWERTY stosuje się tam klawiatury QWERTZ – zamienione położenie liter „Y” oraz „Z”. Powyższe rozwiązanie stosowane jest zarówno w Niemczech, jak i Austrii oraz Szwajcarii.
Układ klawiatury w Wielkiej Brytanii
Na terenie Wielkiej Brytanii także stosuje się nieco inny rozkład znaków na klawiaturze, choć jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, w tym przypadku zmiany dotyczą tylko tych specjalnych. Na przykład zamiast „#” pod przyciskiem z cyferką „3” znajduje się oznaczenie funta brytyjskiego. Taki układ określany jest mianem QWERTY typu UK.
Zobacz też: Mój laptop nie chce się włączyć! Najczęstsze przyczyny awarii w laptopach
Układ klawiatury w Polsce
Gdy w Polsce używano maszyn do pisania, standardem był niemiecki układ klawiatury QWERTZ poszerzony o unikalne dla naszego języka znaki diaktryczne. Jednak zniknęły one wraz z nadejściem ery komputerów, która doprowadziła także do przejścia na stosowane do dziś QWERTY. Polskie litery uzyskuje się poprzez kombinację klawiszy z ich odpowiednikami bez ogonków czy kresek z „prawym ALT-em”. Wyjątkiem jest „ź” ukryte pod „x”.
Szukasz klawiatury? Wybierz jedną z cebit.pl!
Jak widzisz, układy liter stosowane w poszczególnych krajach różnią się tylko drobnymi szczegółami. Większość państw korzysta z QWERTY, tworząc unikalne dla siebie znaki poprzez kombinację różnych klawiszy – ich zestawy zmienia się w ustawieniach systemu operacyjnego. W efekcie praktycznie każdą klawiaturę możesz używać w Polsce i jeśli właśnie jej szukasz, skorzystaj z oferty naszego sklepu cebit.pl! W asortymencie znajdziesz wiele modeli tych urządzeń peryferyjnych!