Czym jest stacja dokująca i kiedy warto ją kupić?

0
Czym jest stacja dokująca i kiedy warto ją kupić?

Notebooki z założenia są urządzeniami mobilnymi, ale bardzo często traktuje się je jak komputery stacjonarne. Zazwyczaj pracujemy na nich przy biurku, nierzadko podłączając zewnętrzny monitor, myszkę oraz klawiaturę. Ty także używasz swojego laptopa w ten sposób, ale jednocześnie regularnie podróżujesz z nim np. pomiędzy domem a biurem? Z pewnością nie raz irytowała Cię konieczność przepinania kabli, prawda? Czy wiesz, że problem ten można łatwo rozwiązać? Wystarczy, że zainwestujesz w stację dokującą, którą kupisz w naszym, zlokalizowanym koło Wrocławia, sklepie komputerowym Cebit. Sprawdź, czym jest i dlaczego warto ją mieć!

Czym jest stacja dokująca?

Tajemniczo brzmiąca „stacja dokująca” to w rzeczywistości nic innego, jak zestaw dodatkowych portów do laptopa. Akcesorium to, zależnie od modelu, może być wyposażone w wiele opcjonalnych gniazd, w tym takich jak:

  • port ładowania baterii,
  • dodatkowe złącza USB,
  • klasyczne gniazdo ethernetowe RJ45,
  • port do podłączenia zewnętrznego monitora, np. cyfrowy HDMI lub analogowy VGA.

Stacje dokujące są projektowane tak, aby jednym ruchem dało się podpiąć lub odłączyć notebooka. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej przystawki, musisz wcześniej upewnić się, czy Twój sprzęt można do niej podłączyć. Potrzebne jest dedykowane gniazdo, w które wyposażone są tylko niektóre komputery mobilne, przede wszystkim biznesowe. Ma je wiele laptopów poleasingowych, które sprzedaje nasz sklep komputerowy. Pamiętaj, że stacje dokujące są produkowane pod konkretne notebooki i kompatybilne tylko z nimi.

Jakie możliwości daje ten gadżet?

Najważniejszą korzyścią płynącą z wykorzystywania takiej przystawki jest zwiększenie wygody użytkowania notebooka. Jeśli podłączasz do laptopa różne peryferia, ale jednocześnie sporo z nim podróżujesz, wieczne wypinanie i wpinanie wtyczek jest uciążliwe. Stację dokującą ustawiasz np. na biurku i wszystkie akcesoria komputerowe masz do niej podpięte na stałe. Gdy tylko będziesz potrzebował, wystarczy „postawić” na niej komputer, co zajmuje dosłownie chwilę.

Korzyści z zakupu tego gadżetu, który znajdziesz w naszym, zlokalizowanym pod Wrocławiem, sklepie z laptopami poleasingowymi, jest dużo więcej, gdyż:

  • zyskujesz dodatkowe gniazda, których brakuje w notebooku lub jest za mało na Twoje potrzeby,
  • możesz wygodnie korzystać z zewnętrznych dysków twardych służących np. jako archiwa danych,
  • zmniejszasz ryzyko awarii gniazda ładowania, które w wielu komputerach szybko wyrabia się przez częste podłączanie ładowarki.

Stacja dokująca z portami USB

Komu przyda się stacja dokująca do laptopa?

Zastanawiasz się teraz, czy taki gadżet będzie Ci do czegoś potrzebny? Jako specjaliści od lat prowadzący sklep komputerowy z laptopami poleasingowymi polecamy go osobom dużo podróżującym z notebookiem. Jeśli w domu używasz go jak komputera stacjonarnego, nie będziesz musiał za każdym razem odłączać wszystkich przewodów. Stacja dokująca przyda się też osobom podłączającym różne peryferia, w tym monitor, dyski zewnętrzne, klawiaturę, mysz czy drukarkę.

Czym różni się stacja dokująca od replikatora portów?

Na koniec musimy wspomnieć jeszcze kilka słów o tzw. replikatorach portów. Przeglądając oferty sklepów komputerowych w poszukiwaniu stacji dokującej, nierzadko natrafisz właśnie na takie urządzenia. Pojęcia te często są ze sobą - błędnie - łączone, co może wprowadzać w błąd.

Jak już wiesz, stacja dokująca to akcesorium przeznaczone do konkretnego modelu laptopa. Jest do niego dopasowane kształtem, a do tego wyposażone w unikalne złącze komunikacyjne. Replikatory portów eliminują te ograniczenia. Są uniwersalne, zwykle podłączane pod USB, a więc współpracują ze zdecydowaną większością notebooków. Jednak z tego powodu brakuje w nich gniazda ładowania i zazwyczaj stawia się je obok sprzętu komputerowego.

Z nami wybierzesz sprzęt spełniający Twoje potrzeby!

Jak widzisz, korzyści z użytkowania stacji dokującej jest wiele, zarówno dla osób dużo podróżujących z notebookiem, jak i używających go głównie w domu. Jeśli Twój komputer nie pozwala na jej podłączenie, może czas rozejrzeć się za nowym? Najlepiej postaw na biznesowy laptop poleasingowy! To sprzęt sprawdzony, objęty gwarancją, który w dobrej cenie kupisz w naszym sklepie komputerowym Cebit spod Wrocławia. Sprawdź naszą ofertę! Mamy również przystawki z dodatkowymi portami - u nas znajdziesz sprzęt spełniający Twoje oczekiwania!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl