Czym się różnią ultrabooki i laptopy? Porównanie

Czym się różnią ultrabooki i laptopy? Porównanie

0
Czym się różnią ultrabooki i laptopy? Porównanie

W ostatnich latach producenci sprzętu komputerowego dostarczają na rynek coraz więcej ultrabooków. Wyglądają identycznie jak standardowe laptopy i często zamiennie są określane takim mianem, ale w rzeczywistości stanowią podgrupę tych urządzeń. Jesteś ciekaw, co je wyróżnia i w jakim celu zostały stworzone? W artykule poznasz wszystkie różnice między laptopami i ultrabookami, które z pewnością pomogą Ci wybrać urządzenie spełniające Twoje oczekiwania.

 

Ultrabook a laptop - po czym poznać, że laptop jest ultrabookiem?

Z wyglądu oba typy tych komputerów wyglądają niemal identycznie, ale gdy przyjrzysz się im bliżej, zauważysz pewne różnice. Oglądając nowe lub poleasingowe ultrabooki zwróć uwagę na to, że mają bardzo kompaktową budowę. Konsekwencją tego jest m.in. brak klawiatury numerycznej, która to w laptopach wciąż występuje dość często. Oprócz tego zawsze pozbawione są napędu optycznego, choć oczywiście ten ogólnie coraz rzadziej pojawia się w mobilnych komputerach.

W większości przypadków różnice dotyczą także ekranów. Klasyczne notebooki najczęściej wyposaża się w matryce o przekątnej od 15 cali w górę. Natomiast w ultrabookach zwykle mają one do 14” i często są dotykowe. Przykładem takiego urządzenia jest Dell 5490, który znajdziesz w ofercie naszego sklepu – to tani, poleasingowy sprzęt komputerowy, który sprzedajemy z 12-miesięczną gwarancją!

 

Ultrabook to laptop, ale spełniający określone wymogi specyfikacji technicznej

Wyjaśnienie tego, dlaczego nazwa ultrabook jest przeznaczona dla ściśle określonej grupy komputerów, wymaga przybliżenia jej historii. Została wprowadzona przez firmę Intel po sukcesie laptopa MacBook Air marki Apple, który miał premierę w 2008 roku. Jak na tamte czasy bardzo odstawał od mobilnego sprzętu komputerowego konkurencji. Doskonale łączył w sobie niską wagę i niewielkie rozmiary z praktycznością oraz dużą wydajnością działania.

To właśnie pod kątem parametrów powyższego urządzenia Intel zdefiniował nową klasę komputerów – ultrabooki. Aby urządzenie mogło się do niej zaliczać, musi spełniać kilka wymogów technicznych, z których najważniejsze to:

  • waga do 2 kg;
  • grubość obudowy do 20 mm (przy ekranie o przekątnej do 13 cali) lub do 23 mm, jeśli matryca jest większa,;
  • czas pracy na baterii minimum 6 godzin;
  • zastosowanie dysku twardego SSD (ewentualnie SSHD) oraz energooszczędnego procesora Intel dla mobilnego sprzętu komputerowego.

 

Funkcjonalność ultrabooków – komu są polecane?

Początkowo urządzenia te miały charakter przede wszystkim biznesowy i do dziś są chętnie wybierane przez przedsiębiorców. Ultrabooki, szczególnie poleasingowe, to relatywnie tanie laptopy i jednocześnie niezwykle mobilne, a przy tym bardzo funkcjonalne. Dodatkowo w wersjach przeznaczonych dla firm często mają aluminiową, solidną obudowę.

Jednak obecnie z tego sprzętu komputerowego chętnie korzystają także użytkownicy domowi. Te lekkie i poręczne laptopy polecane są szczególnie osobom dużo podróżującym lub często pracującym w terenie. Sprostają również oczekiwaniom wszystkich poszukujących wygodnego komputera mobilnego do internetu czy odtwarzania multimediów.

Co ciekawe, najwyższej klasy modele są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet graczy, którzy są skłonni iść na pewien kompromis. W ultrabookach tych stosowane są bowiem energooszczędne podzespoły. Nawet najlepsze będą niewystarczające do tego, aby zapewnić płynną rozgrywkę w nowych grach, szczególnie tych z grupy „Triple-A”. Jednak starsze tytuły można uruchamiać na ultracienkim laptopie, uzyskując dostęp do rozrywki np. w podróży czy przerwie pomiędzy zajęciami na studiach.

 

Dla kogo laptop, a dla kogo ultrabook? 

Ciągle zmagasz się z dylematem co wybrać? Sprawdź, który z tych sprzętów będzie dla Ciebie idealny. Laptop przeznaczony jest dla każdego, kto potrzebuje komputera o wysokiej wydajności zarówno do celów osobistych, rozrywkowych, jak i biznesowych. Idealnie sprawdzi się u grafików komputerowych i osób, które na co dzień pracują z danymi.

Z kolei ultrabook przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie lekkie sprzęty, niezajmujące dużo miejsca w plecaku czy torbie. Sprawdzi się przede wszystkim do celów osobistych, w tym do oglądania filmów i przeglądania social media. Przyda się również studentom do wykonywania notatek na wykładach i uczących się z prezentacji. Ultrabook zadowoli osoby, które cenią sobie energooszczędność. 

 

Planujesz zakup ultrabooka? Sprawdź proponowane modele

Dell E5450 - z procesorem Intel Core i5 5200U, dyskiem twardym SSD o pojemności 256 GB oraz ekranem o przekątnej 14 cali;

Lenovo Thinkpad T460s - łączy w sobie najlepsze zalety laptopa i ultrabooka. Urządzenie wyposażone jest w niskonapięciowy procesor Intel i5-6300U, dysk twardy SSD o pojemności 256 GB oraz ekran Full HD 14.1 cala z doskonałym odwzorowaniem barw niezależnie od kąta patrzenia;

Dell E5470 - tak jak poprzednik bazuje na wydajnym procesorze Intel Core i5 szóstej generacji o niskonapięciowej architekturze, dyskiem SSD 256GB oraz ekranem Full HD o przekątnej 14 cali. 

Jeszcze inną propozycją jest notebook. Jest on znacznie mniejszy niż laptop (od 9 do 13 cali) i w swoich rozmiarach przypomina zeszyt szkolny, stąd też jego nazwa. Urządzenie jest też od niego mniej wydajne. Ten rodzaj sprzętu sprawdzi się głównie do celów osobistych. 

 

Podsumowanie

Skoro wiesz już, co to jest ultrabook i czym różni się od laptopa oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu swojego osobistego komputera, nie pozostaje Ci nic innego jak wybór idealnego dla Ciebie modelu na Cebit.pl. Nie zwlekaj i sprawdź, co mamy do zaoferowania w sekcji ultrabooki poleasingowe!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl