Urządzenia drukujące nieustannie ewoluują, wypierając z rynku starsze rozwiązania technologiczne. Taki los spotkał m.in. drukarki igłowe, które niegdyś bardzo popularne, dziś są praktycznie zapomniane przez użytkowników domowych. Jednak okazuje się, że w niektórych firmach wciąż mają one zastosowanie. Spotkać je można np. w kasach fiskalnych, a i nierzadko używa się ich m.in. do drukowania faktur w hurtowniach. Zostań z nami jeśli jesteś ciekaw, kiedy pojawiły się na rynku oraz jak działają. W artykule ich historię i budowę przybliżają specjaliści naszego sklepu Cebit – zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Kiedy drukarka igłowa pojawiła się na rynku?
- Jak jest zbudowana drukarka igłowa?
- Jak działa drukarka igłowa?
- Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę igłową?
- Chcesz kupić drukarkę igłową? Wybierz tę ze sklepu Cebit!
Kiedy drukarka igłowa pojawiła się na rynku?
Historia powstania tych urządzeń jest na swój sposób niezwykła, gdyż stworzono je w roku 1964 w bardzo konkretnym celu. Pierwsza drukarka igłowa została wypuszczona na rynek przez znaną do dziś firmę Seiko, która opracowała ją z myślą o obsłudze rozgrywanych w tamtym okresie Igrzysk Olimpijskich w Japonii. W przeciwieństwie do stosowanego wtedy sprzętu drukującego była zarówno szybka, jak i relatywnie niewielka oraz poręczna. Ponieważ doskonale pełniła swoje funkcje w czasie tego wydarzenia sportowego, szybko doczekała się swoich następców.
Pierwszym z nich był model EP-101 zaprojektowany i wykonany przez tę samą firmę. Spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem, że trafił do masowej produkcji. Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, to właśnie wtedy na dobre rozpoczęła się era drukarek igłowych. Ludzie je dosłownie pokochali – doskonale sprawdzały się zarówno w firmach, jak i domach do drukowania dużej liczby dokumentów. Były powszechnie stosowane aż do lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia atramentowe (1991) oraz laserowe (1993) – robiły wydruki w kolorze.
Jak jest zbudowana drukarka igłowa?
W porównaniu do atramentowych czy laserowych urządzeń drukujących budowa modeli igłowych jest niezwykle prosta. Najbardziej skomplikowany układ mechaniczny to ten odpowiedzialny za transport papieru wewnątrz drukarki. Oprócz tego do jej kluczowych elementów należy zaliczyć:
-
taśmę nasączoną atramentem, podobną jak w maszynach do pisania,
-
głowicę wyposażoną w malutkie igły (jest ich 9, 24 lub 48 i im więcej, tym wyższa jakość druku),
-
elektroniczny panel do sterowania urządzeniem, wyposażony w diody informujące o aktualnym stanie jego pracy.
Jak działa drukarka igłowa?
Zasada działania każdej drukarki igłowej bazuje na tej znanej z klasycznych maszyn do pisania. W stosunku do nich najważniejszą różnicą jest to, że bloczki z czcionkami zastąpione zostały wspomnianą głowicą z igłami. Sterująca ich pracą elektronika wysuwa wybrane z nich, tworząc tym samym kształty drukowanych znaków. Te małe elementy uderzają w papier przesuwający się po rolce, nad którym znajduje się taśma nasączona atramentem. W ten sposób igły odciskają ślady na kartce.
Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, gdy z bliska przyjrzysz się np. wydrukom tekstu z drukarki igłowej, zauważysz, że poszczególne znaki składają się z malutkich punkcików. To właśnie dlatego im dane urządzenie ma więcej igieł, tym jakość druku jest wyższa, gdyż niedoskonałość ta staje się mniej widoczna.
Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę igłową?
Jak już wspominaliśmy, drukarki igłowe wciąż są w użyciu – w wielu firmach nadal stosuje się je do drukowania różnych dokumentów. Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, specjaliści naszego sklepu Cebit przygotowali dla Ciebie kilka wskazówek. Przeglądając dostępne na rynku modele, zwróć szczególną uwagę na:
-
liczbę igieł znajdujących się w głowicy,
-
szybkość drukowania, która w dużej mierze zależy od szerokości wałka prowadzącego papier,
-
poziom generowanego hałasu – urządzenia te niestety są dość głośne,
-
orientacyjną, podawaną przez producenta wydajność taśmy nasączonej atramentem – im dłuższa, tym niższe koszty eksploatacji.
Chcesz kupić drukarkę igłową? Wybierz tę ze sklepu Cebit!
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego urządzenia drukującego, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. W sklepie internetowym Cebit sprzedajemy zarówno komputery, jak i peryferia do nich, w tym właśnie drukarki igłowe. Są niezawodne i wyjątkowo tanie w eksploatacji, dlatego doskonale nadają się do przedsiębiorstw drukujących duże ilości faktur, rachunków czy listów przewozowych. Poznaj wszystkie dostępne modele i zamów wybrane już dziś!