Jednym z kluczowych podzespołów komputera jest dysk twardy. Dzięki niemu możesz zainstalować system operacyjny oraz programy, jak i masz miejsce na przechowywanie swoich danych. Jednak czy wiedziałeś, że ma on również wpływ na wydajność sprzętu komputerowego? Z tego powodu w dzisiejszym wpisie porównujemy ze sobą podstawowe rodzaje nośników pamięci. Chcesz rozbudować swojego laptopa? Szukasz używanego, poleasingowego komputera i wahasz się pomiędzy modelami z dyskiem HDD, SSD i SSHD? Sprawdź już teraz, czym się różnią i który z nich warto wybrać!
Dyski HDD – stara technologia w miniaturowej wersji
Pierwsze nośniki danych typu HDD (czyli Hard Disc Drive) powstały z inicjatywy IMB-a, który skonstruował 3,5 megabajtowy dysk o wielkości dwóch lodówek i wadze tony. Na szczęście, dzięki miniaturyzacji, dzisiaj użytkownicy mogą cieszyć się dużą powierzchnią pamięci (nawet do kilku terabajtów), zamkniętej w niewielkim opakowaniu. Wciąż jednak praca dysków wewnętrznych HDD opiera się na tym samym mechanizmie. Komponent wykorzystuje aluminiowe lub szklane talerze, pokryte warstwą nośnika magnetycznego. Ich odczyt jest możliwy dzięki głowicy elektromagnetycznej.
Dysk HDD – jak działa?
Dokonanie wyboru pomiędzy różnymi rodzajami nośników pamięci masowej z pewnością będzie dla Ciebie łatwiejsze, jeśli poznasz zasadę działania każdego z nich. Na początek dysk HDD, który niewątpliwie jest konstrukcją mocno przestarzałą. Jak informują specjaliści naszego sklepu Cebit, bazuje ona na rozwiązaniu mechanicznym. Kluczowymi elementami tego urządzenia są:
- talerze z powierzchnią magnetyczną, na której zapisywane są informacje,
- silniczek elektryczny odpowiedzialny za obracanie powyższych elementów,
- głowice odczytu/zapisu.
Wspomniane talerze rozpędzane są do prędkości wynoszącej 5400 lub 7200 obrotów na minutę, zależnie od modelu dysku HDD. Z kolei nad nimi poruszają się niezwykle precyzyjne urządzenia odczytujące oraz zapisujące dane – zmieniają namagnesowanie pojedynczych punktów, co odpowiada liczbie „0” lub „1” w systemie binarnym.
Dyski SSD – czyli pamięć flash w wersji na komputer
Technologia SSD nie jest najnowsza – przez wiele lat była wykorzystywana przede wszystkim w urządzeniach mobilnych. Dopiero po roku 2000 producenci zaczęli eksperymentować z wyposażaniem w nią nowych komputerów. Dzięki temu udało się uzyskać dyski SSD, które dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością. Są znacznie szybsze od swoich „starszych braci” HDD, dając błyskawiczny dostęp do zapisanych danych. Ponadto cechuje je mniejszy rozmiar i waga, co oznacza, że gwarantują lepszą mobilność. Nie ma w nich również żadnych ruchomych części, co czyni je odporniejszymi na uszkodzenia. Niewątpliwy atut stanowi mniejsze wykorzystanie energii i cichsza praca.
Wadą dysków SSD jest ich cena. Nowe komponenty często są kilkukrotnie droższe od pojemnościowych odpowiedników HDD. Ponadto standardowa ilość miejsca wciąż oscyluje w okolicach 128-256 GB. To nie mało, ale jeśli ktoś przetrzymuje większość swoich danych na komputerze – w pewnym momencie może cierpieć na brak wolnej pamięci.
Dysk SSD – jak działa?
Czas teraz na drugi rodzaj nośnika który, choć wygląda identycznie jak HDD, tak już sama jego niska waga zdradza diametralną różnicę w budowie. Dysk SSD został bowiem całkowicie pozbawiony, elementów mechanicznych. We wnętrzu jego obudowy zamiast obrotowych talerzy znajdują się kości pamięci półprzewodnikowej flash NAND. Składają się z miliardów miniaturowych par tranzystorów, które służą do przechowywania danych w postaci binarnej.
Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, za zapis oraz odczyt informacji na dysku SSD odpowiada specjalny kontroler pełniący funkcję podobną do opisanych wcześniej głowic.
Dysk SSD jako sposób na odrestaurowanie komputera lub laptopa
Dyski SSD to również doskonały wybór w przypadku komputerów używanych, w których chcemy wymienić stary dysk. Doskonale nadają się do używanych laptopów, gdyż:
- oferują wysokie prędkości odczytu i zapisu,
- cechują się energooszczędnością,
- pracują bezgłośnie,
- są odporne na wstrząsy.
Wymieniając nośnik HDD na SSD od razu zauważysz różnicę w szybkości działania komputera. Jeśli dopiero kupujesz laptopa, najlepiej szukaj modeli właśnie z tymi dyskami. Znajdziesz je również w sprzęcie poleasingowym, który zamówisz w naszym sklepie Cebit!
Jakie są podstawowe różnice między dyskiem SSD a HDD?
Jak widzisz, różnice w budowie obu tych urządzeń są diametralne, ale z punktu widzenia użytkownika dużo ważniejsze są wynikające z tego korzyści. Według specjalistów naszego sklepu Cebit dyski twarde zewnętrzne i wewnętrzne SSD są zdecydowanie lepsze względem swoich odpowiedników HDD m.in. z racji:
- wielokrotnie wyższej prędkości odczytu i zapisu danych – najlepsze modele mechanicznych nośników działają z szybkością ok. 500 MB/s, natomiast półprzewodnikowe nawet 7300 MB/s;
- brakiem podatności na wstrząsy – może mieć to duże znaczenie w przypadku transportu, pracy w terenie lub w trudniejszych warunkach;
- większą możliwą do uzyskania pojemnością – rozwój HDD, póki co zatrzymał się na około 20 TB, kiedy to istnieją już dyski SSD zdolne pomieścić nawet ponad 100 TB danych.
Dyski SSD vs HDD – jaki dysk wybrać do laptopa?
Choć stosowane w laptopach dyski twarde konstrukcyjnie są takie same, jak w PC-tach, to jednak cechują się mniejszym rozmiarem. Jeśli planujesz kupić nośnik pamięci do komputera mobilnego, musisz szukać modeli 2,5-calowych.
Pamiętaj również, że producenci laptopów coraz częściej stosują miniaturowe dyski M.2 PCIe, podłączane do dedykowanego gniazda. Co więcej, w małych netbookach możesz się spotkać z kością pamięci wlutowaną w płytę główną. Jej ewentualną wymianę musisz zlecić serwisowi komputerowemu. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że w urządzeniu jest miejsce na klasyczny nośnik danych.
Kiedy wybrać HDD, a kiedy SSD?
Wciąż zastanawiasz się, z jakim dyskiem wyprać laptop? Pomyśl, do czego będzie Ci on potrzebny. Jeśli potrzebujesz dużej pojemności do danych i nie chcesz być uzależniony od chmur internetowych, a jednocześnie wydać mniej na zakup urządzenia – wybierz nośnik HDD.
Jeśli zaś zależy Ci na dużej szybkości odczytu plików, chcesz, by komputer działał jak najszybciej lub pragniesz komfortowo grać w najnowsze gry – postaw na laptopa z dyskiem SSD. To także przydatne rozwiązanie, jeśli pracujesz jako grafik lub w podobnej branży.
Kiedy lepiej wybrać dysk HDD zamiast SSD?
Zapewne już domyślasz się, że planując modernizację swojego komputera, powinieneś pomyśleć o zakupie dysku twardego SSD zamiast HDD. Zamontowany w starszej generacji PC może nawet zapewnić mu drugie życie, znacząco skracając czasy ładowania systemu operacyjnego i programów, szczególnie tych zaawansowanych.
Dysk SSD vs HDD w grach
Gaming wymaga dzisiaj wyposażenia się w wysokiej klasy, wydajny i szybko przetwarzający dane sprzęt. Dlatego dysk SSD jest wręcz obowiązkowy dla miłośników gamingu – współczesne gry wymagają bardzo szybkiego przetwarzania danych przede wszystkim przez bardzo szybki rozwój technologiczny, dynamiczną rozgrywkę, dużą zawartość danych czy zaawansowaną grafikę.
Czy w takim razie modele HDD są w obecnych czasach zbędne? Zdecydowanie nie! Nośniki SSD wciąż są od nich wyraźnie droższe, dlatego do użytku domowego zwykle kupuje się takie o mniejszej pojemności. Jak informują specjaliści naszego sklepu Cebit, powszechną praktyką jest wykorzystywanie wersji talerzowych jako magazynów danych. Na półprzewodnikowych znajduje się system operacyjny, programy i gry, natomiast na odpowiedniku mechanicznym dane użytkownika – np. zdjęcia czy filmy.
Hybrydowe dyski SSHD
Istnieją jeszcze dyski hybrydowe SSHD, ale cieszą się niewielką popularnością. To klasyczny nośnik HDD, z dołożoną pamięcią znaną z modeli SSD. Dane przechowywane są na talerzach magnetycznych. Z kolei kość półprzewodnikowa jest wykorzystywana jako pamięć tymczasowa dla systemu i programów. W teorii takie urządzenie powinno przyspieszyć działanie używanego laptopa, ale w praktyce wzrost wydajności jest minimalny. Do tego dyski SSHD są stosunkowo drogie i, z racji mechanicznej konstrukcji, podatne na wstrząsy.