Dysk SSD vs HDD – który najlepszy do laptopa?

0
Dysk SSD vs HDD – który najlepszy do laptopa?

Przy wyborze nowego laptopa zwraca się uwagę na różne parametry. Jeszcze niedawno w kwestii doboru dysku twardego głównym kryterium była jego pojemność. Obecnie nie jest już to takie oczywiste, gdyż na ring wkroczyły nośniki SSD. Czym się one różnią od wciąż popularnych HDD-ków? Dlaczego coraz więcej użytkowników sięga po nową pamięć? I którą z nich warto wybrać? Jeśli chcesz znać odpowiedź – czytaj dalej!

Dyski HDD i SSD – czym są?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki dysk będzie lepszym wyborem do nowego laptopa, wpierw należy poznać obie technologie. Poniżej znajdziesz najważniejsze o nich.

Dyski HDD – stara technologia w miniaturowej wersji

Pierwsze nośniki danych typu HDD (czyli Hard Disc Drive) powstały z inicjatywy IMB-a, który skonstruował 3,5 megabajtowy dysk o wielkości dwóch lodówek i wadze tony. Na szczęście, dzięki miniaturyzacji, dzisiaj użytkownicy mogą cieszyć się dużą powierzchnią pamięci (nawet do kilku terabajtów), zamkniętej w niewielkim opakowaniu. Wciąż jednak praca dysków HDD opiera się na tym samym mechanizmie. Komponent wykorzystuje aluminiowe lub szklane talerze, pokryte warstwą nośnika magnetycznego. Ich odczyt jest możliwy dzięki głowicy elektromagnetycznej.

Modele przeznaczone do laptopa mają nieco gorsze parametry niż podzespoły stosowane w PC. Wynika to z faktu konieczności stworzenia bardziej kompaktowego podzespołu o wielkości 2,5 cala, charakteryzujący się większą mobilnością. Oferują zapis danych na poziomie około 150 MB/s, a talerze obracają się z prędkością około 5400 obr/min. Niemniej jednak wciąż oferują potężną ilość miejsca na dane. Ponadto – co ważne – dyski te są często narażone również na uszkodzenia, szczególnie pod wpływem wstrząsów czy uderzeń. Są też relatywnie ciężkie i dość głośne.

Dyski SSD – czyli pamięć flash w wersji na komputer

Technologia SSD nie jest najnowsza – przez wiele lat była wykorzystywana przede wszystkim w urządzeniach mobilnych. Dopiero po roku 2000 producenci zaczęli eksperymentować z wyposażaniem w nią komputery. Dzięki temu udało się uzyskać dyski SSD, które dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością. Są znacznie szybsze od swoich „starszych braci”, dając błyskawiczny dostęp do zapisanych danych. Ponadto cechuje je mniejszy rozmiar i waga, co oznacza, że gwarantują lepszą mobilność. Nie ma w nich również żadnych ruchomych części, co czyni je odporniejszymi na uszkodzenia. Niewątpliwy atut stanowi mniejsze wykorzystanie energii i cichsza praca.

Wadą dysków SSD jest ich cena. Nowe komponenty często są kilkukrotnie droższe od pojemnościowych odpowiedników HDD. Ponadto standardowa ilość miejsca wciąż oscyluje w okolicach 128-256 GB. To nie mało, ale jeśli ktoś przetrzymuje większość swoich danych na komputerze – w pewnym momencie może cierpieć na brak wolnej pamięci.

Kiedy wybrać HDD, a kiedy SSD?

Wciąż zastanawiasz się, z jakim dyskiem wyprać laptop? Pomyśl, do czego będzie Ci on potrzebny. Jeśli potrzebujesz dużej pojemności do danych i nie chcesz być uzależniony od chmur internetowych, a jednocześnie wydać mniej na zakup urządzenia – wybierz nośnik HDD.

Jeśli zaś zależy Ci na dużej szybkości odczytu plików, chcesz, by komputer działał jak najszybciej lub pragniesz komfortowo grać w najnowsze gry – postaw na laptopa z dyskiem SSD. To także przydatne rozwiązanie, jeśli pracujesz jako grafik lub w podobnej branży.

Niezależnie od podjętej decyzji – sprawdź ofertę naszego sklepu. W nim znajdziesz same dyski, jak i laptopy z różnymi nośnikami.

Proponowane produkty

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl