Super Cena
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
489,00 zł 397,56 zł
szt.

rrp

aep1

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

ratki

Jak dbać o baterię w laptopie, żeby służył jak najdłużej? Przeczytaj porady naszych ekspertów! 0
Jak dbać o baterię w laptopie, żeby służył jak najdłużej? Przeczytaj porady naszych ekspertów!

 

Rozważając kwestię wygody użytkowania komputera przenośnego, często zapominamy o tym, że największy wpływ na jego mobilność ma wydajność baterii. Dziś nawet najtańsze laptopy zwykle są wyposażone w ogniwa o przyzwoitej pojemności. Niestety z biegiem czasu ulega ona zmniejszeniu, co prowadzi do wyraźnego skrócenia czasu pracy na jednym ładowaniu. Czy wiesz, że masz spory wpływ na żywotność tego elementu komputera? Skorzystaj z podpowiedzi ekspertów ze sklepu Cebit.pl sprzedającego tani, poleasingowy sprzęt komputerowy. Sprawdź, jak zadbać o baterię w nowym lub używanym notebooku!

Rodzaje baterii w laptopach

„Starzenie” się akumulatora to proces naturalny i, choć nie da się go powstrzymać, można go w pewnym stopniu spowolnić. To, jak szybko wyraźnie odczujemy spadek jego wydajności, w głównej mierze zależy od rodzaju baterii. Dziś w komputerach, nawet tych najtańszych, stosowane są trzy podstawowe typy:

  • standardowe – najbardziej powszechne, zbudowane z kilku komór, zwykle pozwalające na pracę komputera przez kilka do kilkunastu godzin, zależnie od obciążenia,

  • z dodatkowymi ogniwami – wykorzystują je głównie nieco starsze, używane laptopy, w tym wiele modeli marki Dell, w których użytkownik ma dostęp do baterii. Z racji dodatkowych ogniw jest ona większa od standardowej, wystając z obudowy komputera i podnosząc jego wagę,

  • z ogniwami o większej pojemności – pojawiają się np. w gamingowym sprzęcie komputerowym, czyli stworzonym do pracy pod dużym obciążeniem.

Co wpływa na żywotność baterii laptopa?

Obecnie producenci notebooków zazwyczaj wypuszczają na rynek urządzenia z wbudowaną baterią. Znaleźć ją można także w wielu modelach używanego, poleasingowego sprzętu komputerowego. Taka konstrukcja powoduje, że użytkownik nie ma dostępu do tego elementu. Jego ewentualna wymiana wiąże się z rozkręcaniem obudowy, a więc zwykle kończy się oddaniem komputera do serwisu. Usługa ta nie jest tania, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o akumulator, aby przedłużyć jego żywotność. Powinieneś przede wszystkim:

  • mądrze zarządzać pracą laptopa,

  • prawidłowo ładować baterię,

  • przechowywać akumulator w odpowiednich warunkach.

jak dbać o laptopa

Mądre oszczędzanie energii

Zmniejszenie szybkości rozładowywania baterii w dłuższej perspektywie czasu będzie mieć ogromny wpływ na jej żywotność. Nawet najtańsze, np. poleasingowe biurowe laptopy, mogą zużywać sporo energii, często zupełnie niepotrzebnie. Użytkownik sprzętu komputerowego ma spory wpływ na jego zapotrzebowanie na prąd. Aby zadbać o akumulator, eksperci polecają m.in.:

  • wyłączanie rzadko używanych, działających w tle programów,

  • zmniejszanie jasności ekranu, zależnie od warunków oświetleniowych,

  • wyłączanie podświetlenia klawiatury, gdy jest niepotrzebne,

  • korzystanie z systemowego trybu uśpienia, gdy na dłużej odchodzi się od laptopa.

Ładowanie laptopa – jak robić to dobrze?

Bardzo niekorzystne dla baterii jest doprowadzanie jej do stanu głębokiego rozładowania. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia ogniw. Kiedy w takim razie ładować laptopa?

Robienie tego zbyt wcześnie i, tym samym, często, jest niewskazane. Najpopularniejsze dziś ogniwa litowo-jonowo mają wytrzymać określoną liczbę cykli ładowania, np. 500. Każde podłączenie do ładowarki zmniejsza ich liczbę. Z tego powodu nasi eksperci radzą, aby robić to, gdy poziom energii spada do 20%.

Wyjmowanie i przechowywanie baterii

Decydując się na zakup taniego, używanego poleasingowego sprzętu komputerowego, możesz wybrać model z wyciąganą baterią. Jeśli planujesz dłużej pracować na laptopie podłączonym do zasilania, wyjęcie akumulatora jest dobrym sposobem na wydłużenie jego żywotności. Jednak zanim to zrobisz, podładuj go do mniej więcej 80% jego pojemności. Unikaj przechowywania ogniw rozładowanych lub naładowanych do pełna. Oprócz tego zawsze trzymaj je w suchym, nienasłonecznionym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej.

Już wiesz, jak należy dbać o żywotność laptopa?

Mamy nadzieję, że trzymając się powyższych zasad, będziesz długo cieszyć się wysoką sprawnością baterii laptopa. Skoro wiesz już, jak wydłużyć żywotność akumulatora, potrzebujesz jeszcze dobrego i taniego sprzętu komputerowego. Kupisz go w naszym sklepie Cebit.pl! Mamy najtańsze, poleasingowe komputery od znanych producentów i z pewnego źródła. Choć używane, są dokładnie przetestowane i sprzedawane z gwarancją. Skorzystaj z oferty już dziś!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl