Super Cena
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
489,00 zł 397,56 zł
szt.

Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Jak dbać o komputer stacjonarny, żeby służył jak najdłużej?

0
Jak dbać o komputer stacjonarny, żeby służył jak najdłużej?

Współcześnie sprzęt komputerowy jest nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z niego w pracy, podróży, szkole oraz w domach. Choć największą popularnością cieszą się laptopy, komputery stacjonarne wciąż mają wielu zwolenników. Są relatywnie tanie i zazwyczaj oferują ogromne możliwości w zakresie ich rozbudowy. Jeśli jesteś użytkownikiem takiego urządzenia i chcesz, aby służyło Ci jak najdłużej, powinieneś odpowiednio o nie dbać. Z artykułu dowiesz się, na jakie kwestie zwrócić uwagę – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów sklepu Cebit z nowym i używanym, poleasingowym sprzętem komputerowym!

Twoje narzędzie pracy lub rozrywki

Niezależnie od tego, czy PC jest dla Ciebie narzędziem pracy, czy rozrywki, powinieneś dbać o niego w dokładnie takim samym zakresie. Warto to robić zarówno z racji wydłużania żywotności urządzenia, jak i utrzymywania jego wydajności na wysokim poziomie. Używane komputery stacjonarne mogą długo działać praktycznie jak nowe, jeśli w zakresie ich eksploatacji będziesz kierować się poniższymi zasadami:

  • unikaj przechowywania wielu plików na pulpicie – „zapychają” pamięć operacyjną, spowalniając pracę sprzętu,

  • dziel dysk twardy na partycje – zarezerwuj miejsce na system i oprogramowanie oraz oddzielne na dane użytkownika,

  • ustaw urządzenie tak, aby miało dużo wolnej przestrzeni dookoła – kategorycznie unikaj zasłaniania kratek wentylacyjnych.

Powyższe kwestie to podstawa, ale oprócz tego powinieneś regularnie zajmować się konserwacją komputera. Zadania do wykonania są dokładnie takie same niezależnie od tego, czy kupiłeś nowego PC-ta stacjonarnego, czy używanego, np. poleasingowego. Troska o taki sprzęt powinna obejmować:

  • czyszczenie wnętrza obudowy,

  • korzystanie z programu antywirusowego i jego częste aktualizowanie,

  • usuwanie zbędnych danych z dysku twardego.

Zadbaj o czystość podzespołów

Zaletą większości komputerów stacjonarnych jest to, że łatwo dostać się do ich wnętrza. Wielu producentów stara się maksymalnie uprościć to zadanie użytkownikom, czego przykładem są biurowe modele PC-tów marki Dell. Jeśli jesteś nimi zainteresowany, w sklepie Cebit kupisz je używane, w wersji poleasingowej z naszą gwarancją!

Regularne zaglądanie do wnętrza obudowy to podstawa. Oczywiście pamiętaj, aby wcześniej wyłączyć urządzenie i odłączyć je od zasilania. Gdy uzyskasz dostęp do podzespołów, pozbądź się zalegającego na nich kurzu – najlepiej użyj do tego celu sprężonego powietrza lub pędzelka z miękkim włosiem. Szczególnie dużo uwagi poświęć na usuwanie zanieczyszczeń z wentylatorów, radiatorów i kratek wentylacyjnych.

Używane przez dłuższy czas komputery stacjonarne powinny także przejść bardziej kompleksową konserwację. Warto od czasu do czasu wymienić w nich pastę termoprzewodzącą oraz termopady. Wykonanie tego zadania najlepiej zostaw w rękach dobrego serwisu komputerowego.

uzywane-komputery-stacjonarne

Program antywirusowy to podstawa!

Obecnie sprzęt komputerowy praktycznie zawsze podłączony jest do internetu, dlatego korzystanie z oprogramowania antywirusowego to absolutna podstawa. Polecamy używanie płatnych programów, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ich zaletą jest także niewielki wpływ na obniżanie wydajności komputera. Pamiętaj, aby regularnie pobierać aktualizacje dla takiego narzędzia – praktycznie zawsze dodają one do bazy nowe definicje wirusów.

Regularnie czyść dysk komputera

Mając stosunkowo nowy lub dłużej już używany komputer stacjonarny, np. poleasingowy, pamiętaj o regularnym czyszczeniu dysku twardego. Celem tego jest usunięcie niewykorzystywanych danych. To np. pozostałości po odinstalowanych programach czy zbędne już pliki systemowe lub z przeglądarki internetowej – zapychają nośnik pamięci i spowalniają jego działanie. Możesz je skasować, korzystając z programu dostępnego w systemie operacyjnym lub od zewnętrznego dostawcy.

Sprawdź nasze porady!

Gorąco zachęcamy Cię do tego, abyś stosował się do powyższych porad naszych specjalistów. Dzięki tym prostym czynnościom zmniejszysz ryzyko poważnej awarii PC-ta. Będziesz też nieustannie wykorzystywać jego pełną wydajność. Jeśli natomiast dopiero rozglądasz się za komputerem stacjonarnym, skorzystaj z oferty sklepu Cebit. Mamy wiele modeli nowych oraz używanych modeli poleasingowych od najlepszych producentów i w świetnych cenach – zamów już dziś!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl