
Kurz nieustannie fruwa w powietrzu wypełniającym budynki, osiadając na wszystkim, co się w nich znajduje. Z tego powodu na pewno regularnie odkurzasz swój dom lub biuro, ale czy w czasie takiego sprzątania pamiętasz o sprzęcie komputerowym? W jego wnętrzu również gromadzą się zanieczyszczenia, które warto od czasu do czasu usunąć. W związku z tym dziś podpowiemy Ci, jak to zrobić, na które podzespoły zwrócić uwagę oraz w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć. Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się, jak dbać o komputery stacjonarne - zarówno pod kątem porządków pod obudową, jak i na dysku.
Jak dbać o sprzęt komputerowy? Regularne porządki dają wymierne korzyści
Musisz mieć świadomość tego, że obudowa komputera stacjonarnego nie jest hermetyczna. Jest wentylowana, aby krążące we wnętrzu powietrze mogło odbierać ciepło z szybko nagrzewającej się elektroniki. W rezultacie wpada do niej kurz, który stopniowo osadza się nie tylko na podzespołach, ale i ważnych elementach układu chłodzenia, w tym wentylatorach. O tym, że jest go w środku zbyt dużo, mogą świadczyć m.in.:
- zmniejszenie wydajności działania komputera, szczególnie przy dużym obciążeniu;
- głośna praca wiatraczków, które nieustannie działają z maksymalną prędkością obrotową;
- częste resety lub wieszanie się systemu operacyjnego.
Jednak zdecydowanie nie warto czekać aż do wystąpienia jednego z tych problemów. Zatem jak często czyścić komputer stacjonarny? Zdecydowanie radzimy czyścić urządzenie regularnie. Takie działanie przynosi wymierne korzyści. Sprzęt komputerowy będzie działać wydajniej i ciszej. Do tego zmniejszysz ryzyko kosztownych awarii. Zbyt duża ilość kurzu może skończyć się przegrzaniem elektroniki, np. procesora CPU lub GPU, i jej trwałym uszkodzeniem.
Jak odkurzyć komputer? Te akcesoria są niezbędne?
Zanim zaczniesz czyścić wnętrze używanego sprzętu komputerowego, zaopatrz się w kilka podstawowych akcesoriów. Do dokładnego odkurzenia przydadzą się:
- puszka ze sprężonym powietrzem,
- specjalny pędzelek z drobnym, delikatnym włosiem,
- miękka ściereczka, najlepiej z mikrofibry,
- jednorazowe rękawiczki lateksowe,
- pasta termoprzewodząca i termopady, jeśli od dawna używasz urządzenia.
Które komponenty czyścić w komputerze stacjonarnym?
Gdy zabierasz się za konserwację używanego komputera stacjonarnego, musisz doczyścić każdy zakamarek jego obudowy. Jak dbać o twardy dysk i inne podzespoły? Wydmuchaj zalegający kurz sprężonym powietrzem, a wszelkie pozostałości doczyść miękką ściereczką.
Najbardziej musisz się skupić na układzie chłodzenia, płycie głównej i dyskach twardych. Usuń zanieczyszczenia z wszystkich radiatorów oraz wentylatorów. Płytki drukowane, czyli delikatne komponenty, oczyszczaj sprężonym powietrzem i omiataj pędzelkiem. Nie zapomnij o zasilaczu! Najlepiej przedmuchaj go poprzez kratki wentylacyjne. Zadbaj także o akcesoria komputerowe, czyszcząc m.in. klawiaturę, myszkę oraz monitor.
Jeśli komputer stacjonarny jest używany od długiego czasu, prawdopodobnie przyda się wymiana termopadów i pasty termoprzewodzącej. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, najlepiej oddaj sprzęt do profesjonalnego serwisu na kompleksowe czyszczenie układu chłodzenia.
Jak bezpiecznie czyścić sprzęt komputerowy?
Czyszcząc komputer stacjonarny, musisz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Jak dbać o sprzęt komputerowy bezpiecznie? Przede wszystkim odłącz sprzęt od zasilania i wypnij przewody od wszystkich akcesoriów. Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś dotknąć czegoś metalowego, aby rozładować ładunki elektryczne, które mogły zgromadzić się na Twoim ciele. Polecamy również założenie lateksowych rękawiczek.
Jak dbać o sprzęt komputerowy, aby zachować wydajność?
Niezależnie od tego, czy PC jest dla Ciebie narzędziem pracy czy rozrywki, powinieneś dbać o niego w dokładnie takim samym zakresie. Warto to robić zarówno z racji wydłużania żywotności urządzenia, jak i utrzymywania jego wydajności na wysokim poziomie. Używane komputery stacjonarne mogą długo działać praktycznie jak nowe, jeśli w zakresie ich eksploatacji będziesz kierować się poniższymi zasadami:
- unikaj przechowywania wielu plików na pulpicie – „zapychają” pamięć operacyjną, spowalniając pracę sprzętu;
- dziel dysk twardy na partycje – zarezerwuj miejsce na system i oprogramowanie oraz oddzielne na dane użytkownika;
- ustaw urządzenie tak, aby miało dużo wolnej przestrzeni dookoła – kategorycznie unikaj zasłaniania kratek wentylacyjnych.
Program antywirusowy to podstawa!
Obecnie sprzęt komputerowy praktycznie zawsze podłączony jest do internetu, dlatego korzystanie z oprogramowania antywirusowego to absolutna podstawa. Polecamy używanie płatnych programów, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ich zaletą jest także niewielki wpływ na obniżanie wydajności komputera. Pamiętaj, aby regularnie pobierać aktualizacje dla takiego narzędzia – praktycznie zawsze dodają one do bazy nowe definicje wirusów.
Jak dbać o dysk twardy? Regularnie czyść dysk komputera
Mając stosunkowo nowy lub dłużej już używany komputer stacjonarny, pamiętaj o regularnym czyszczeniu dysku twardego. Celem tego jest usunięcie niewykorzystywanych danych. To np. pozostałości po odinstalowanych programach czy zbędne już pliki systemowe lub z przeglądarki internetowej – zapychają nośnik pamięci i spowalniają jego działanie. Możesz je skasować, korzystając z programu dostępnego w systemie operacyjnym lub od zewnętrznego dostawcy.
Kupiłeś lub masz poleasingowy sprzęt komputerowy w Twoim domu?
Jeśli kupiłeś lub już masz w domu poleasingowe laptopy czy komputery stacjonarne to znaczy, że dokonałeś świetnego wyboru. Urządzenia te w większości przypadków są w doskonałym stanie technicznym – nierzadko wyglądają jak nowe. Do tego przed sprzedażą przechodzą kompleksowe testy sprawności, na potwierdzenie czego udzielana jest gwarancja.
Co ważne, w przypadku sprzętu komputerowego po leasingu, zwykle jest on sprzedawany z systemem operacyjnym. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze, a do tego masz preinstalowane oprogramowanie, przez co komputer jest od razu gotowy do pracy. Jednak pomimo tego warto zainstalować kilka dodatkowych rzeczy.
Jak dbać o komputer stacjonarny poleasingowy?
Kwestie dotyczące tego, jak dbać o komputer są oczywiście ważne. Jednak najpierw, gdy wypakujesz poleasingowego laptopa czy stacjonarnego PC-ta i go uruchomisz, powinieneś:
- przeprowadzić aktualizację wszystkich sterowników;
- zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe;
- uruchomić narzędzia do tworzenia kopii zapasowych – warto robić backup na wypadek awarii dysku twardego.
W późniejszym toku eksploatacji sprzętu komputerowego musisz przede wszystkim troszczyć się o jego czystość. Najważniejsze jest regularne odkurzanie wnętrza obudowy. Zwróć szczególną uwagę na elementy związane z chłodzeniem, w tym radiatory oraz wentylatory. Często trzeba także usuwać kurz i brud z kratek wentylacyjnych.
Dzięki powyższym działaniom chronisz komputer przed przegrzewaniem się jego kluczowych podzespołów, co może skracać ich żywotność.
Jak dbać o laptopa? Zaufaj sprawdzonemu serwisowi
O ile do wnętrza komputera stacjonarnego łatwo się dostać, tak w przypadku laptopów jest to zadanie o wiele trudniejsze. Rozebranie ich zwykle wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i dostępu do profesjonalnych narzędzi. Co ważne, nieumiejętne wykonywanie tego procesu, może skończyć się uszkodzeniem różnych plastikowych elementów obudowy, taśm połączeniowych czy gniazd.
Z tego powodu warto podjąć współpracę z dobrym serwisem, który wie, jak zadbać o sprzęt komputerowy. Możesz zlecić fachowcom wykonanie okresowego przeglądu np. poleasingowego ultrabooka. W ramach takiej usługi zajmą się oni m.in.:
- rozebraniem i odkurzeniem wnętrza obudowy;
- dokładnym wyczyszczeniem układu chłodzenia;
- wymianą pasty termoprzewodzącej i termopadów na procesorach oraz innych, kluczowych układach scalonych.
Pamiętaj, że czystość wnętrza takiego sprzętu i jego chłodzenia jest ważna nie tylko z punktu widzenia żywotności urządzenia. Troszcząc się o nią, dużo dłużej będziesz się cieszyć pracą komputera poleasingowego z maksymalną wydajnością.
Dbaj o sprzęt, aby służył Ci latami!
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już dokładnie, jak dbać o komputer stacjonarny lub laptopa. Pamiętaj, że prace związane z czyszczeniem wnętrza tych urządzeń powinieneś zostawić w rękach fachowców. Zyskasz pewność, że będą Ci służyć latami. Jeśli natomiast dopiero planujesz zakup używanego sprzętu komputerowego, skorzystaj z oferty sklepu Cebit! Sprzedajemy nowoczesne PC-ty po leasingu od najlepszych producentów – zapraszamy do zakupu!