
Dla wielu osób zakup nowego komputera stacjonarnego to po prostu zamówienie gotowego zestawu bezpośrednio ze sklepu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć taki sprzęt samodzielnie, a więc oddzielnie kupując wszystkie podzespoły. To świetny sposób na to, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, możesz precyzyjnie dopasować konfigurację urządzenia do swoich potrzeb. Pojawia się jednak pytanie, jak dobrać części do komputera? W dalszej części prezentujemy garść przydatnych porad, które pomogą Ci podjąć słuszną decyzję. Zapraszamy do lektury!
Komputer nowy, używany, a może składanie z podzespołów?
Jeśli potrzebujesz wydajnego, nowoczesnego komputera, zakup gotowego już urządzenia będzie się wiązał z dużym wydatkiem. Złożenie go samodzielnie jest lepszym rozwiązaniem, ale nie zawsze musisz rozglądać się za częściami fabrycznie nowymi. W wielu przypadkach dużo lepszym wyborem są tanie, używane podzespoły komputerowe. Mogą posłużyć jeszcze wiele lat, jeśli tylko kupujesz je od sprawdzonych sprzedawców.
W tym przypadku w szczególności polecamy części pochodzące z demontażu sprzętu poleasingowego. Znajdziesz je i kupisz tanio u nas, w sklepie internetowym Cebit! Są pewne, gdyż wymontowane z komputerów, które przeważnie użytkowane były w warunkach biurowych.
Chcesz sam złożyć sprzęt, korzystając z nowych lub używanych podzespołów? Zwróć szczególną uwagę na takie części jak:
- procesor CPU,
- karta graficzna, dysk oraz pamięć RAM,
- zasilacz komputerowy.
Jaki procesor wybrać?
Jest to jeden z kluczowych elementów, który ma ogromny wpływ na wydajność komputera stacjonarnego. Zanim dokonasz wyboru, dokładnie zastanów się, czego oczekujesz od takiego sprzętu. Jeśli potrzebujesz go tylko do pracy biurowej czy przeglądania internetu, z powodzeniem możesz postawić na tanie procesory. Doskonałym wyborem są między innymi używane jednostki Intel Core i3 lub i5 z nieco starszych generacji (np. 3 lub 4). Są niedrogie, a wręcz idealnie nadają się do sprzętu o takim przeznaczeniu.
Jeśli komputer stacjonarny jest Ci potrzebny do grania lub np. tworzenia grafiki, postaw na wydajniejszy procesor. Najlepszym wyborem będą jednostki Intel Core i7, ewentualnie i5, ale koniecznie z nowszych generacji.
Dysk, pamięć, karta graficzna
To kolejne podzespoły komputerowe, które dopasowujesz pod kątem indywidualnych potrzeb. Przykładowe propozycje, zależne od tego, do czego chcesz używać sprzętu, prezentuje poniższa tabela:
Przeznaczenie/rodzaj podzespołu |
Biurowe |
Gamingowe |
Dla grafika komputerowego |
Pamięć RAM |
optymalnie od 4 GB do 8 GB |
minimum 12-16 GB |
znacznie powyższej 16 GB (koniecznie moduły z obsługą błędów ECC) |
Nośnik danych |
szybki dysk SSD, najlepiej minimum 256 GB |
dysk SSD na system operacyjny + pojemny nośnik HDD na gry (przy większym budżecie warto zainwestować w same urządzenia SSD) |
najlepiej dyski współpracujące z interfejsem SAS, muszą mieć bardzo dużą pojemność |
Karta graficzna |
w większości przypadków wystarczą układy graficzne zintegrowane z procesorem CPU |
mocne karty, najlepiej marki nVidia lub AMD (można wybierać spośród używanych, np. poleasingowychpodzespołów – nowe są niestety bardzo drogie) |
profesjonalne karty graficzne z certyfikatem ISV, najlepiej modele z serii Quadro od nVidia (popularnym wyborem są także podzespoły FirePro od AMD) |
Zasilacz do komputera
Wiele uwagi powinieneś poświęcić zasilaczowi, który tylko pozornie jest mało znaczącym elementem. W tym przypadku polecamy nowe urządzenie i to koniecznie od dobrego producenta. Tani, niskiej klasy i niepewny może doprowadzić nawet do uszkodzenia komputera stacjonarnego! Oczywiście pamiętaj o tym, aby moc zasilacza dobrać do wydajności wykorzystanych podzespołów, w tym ich zapotrzebowania na energię.
Zobacz też: Dysk SSD HDD czy SSHD? Który dysk jest lepszy i dlaczego?
Wybierz sprzęt dla siebie!
Złożenie dobrego sprzętu wymaga nie tylko czasu, ale i niestety pewnej wiedzy informatycznej. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, masz jeszcze jedną alternatywę – poleasingowy komputer stacjonarny. Maszyny te są niedrogie i do tego dostajesz na nie gwarancję. Najlepiej skorzystaj z oferty przygotowanej przez nasz sklep internetowy Cebit. Proponujemy sprawdzony sprzęt w wielu różnych konfiguracjach. Mamy urządzenia typowo biurowe, dla graczy, a nawet nowoczesne stacje robocze. Oprócz tego sprzedajemy tanie, używane podzespoły komputerowe.
Karol Agasso
Witam, Proszę o poradę i cennik do zakupu komputera Procesor AMD ryzen 2700x obudowa ITX Grafika max 4-8G Ram 8G Czy jest możliwość w obudowie ITX umieszczenie chłodzenia cieczą? Dodatkowo, proszę o propozycję komputera mini z procesorem AMD Ryzen 53400G Pozdrawiam KA
Patrycja Skowronek
Witam i was można kupić części do komputera nowe czy używane jakie są ceny