Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Jak rozpoznać przegrzewanie się laptopa? Sprawdź!

0
Jak rozpoznać przegrzewanie się laptopa? Sprawdź!

Komputery mobilne to urządzenia elektroniczne składające się z podzespołów, które do działania wymagają prądu. Zasila on poszczególne komponenty, ale jednocześnie pewna jego część jest tracona – zamienia się w energię cieplną. To z tego powodu pracujący sprzęt komputerowy nagrzewa się, osiągając pewną optymalną dla siebie temperaturę. Gdy jej wartość zaczyna przekraczać bezpieczny poziom, mamy do czynienia z problemem przegrzewania się laptopa. W artykule specjaliści sklepu Cebit wyjaśniają, jak go rozpoznać oraz co w takiej sytuacji robić – sprawdź już teraz!

Co świadczy o przegrzewaniu się laptopa?

Jednym z typowych objawów przegrzewania się laptopa, jest głośna praca jego wentylatorów. W normalnych warunkach wchodzą one na wysokie obroty tylko w momencie dużego obciążenia komputera, a więc np. po uruchomieniu wymagającej graficznie gry. Jeśli jednak stale działają one w takim trybie, nawet w czasie bezczynności urządzenia, możesz mieć pewność, że temperatura jest za wysoka.

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, przegrzewanie się laptopa może powodować także inne objawy, z których najczęstsze to:

  • wyraźne wydłużenie czasu uruchamiania aplikacji i ich reakcji po włączaniu różnych funkcji,

  • mocne nagrzewanie się niektórych fragmentów obudowy notebooka,

  • częste zawieszanie się systemu operacyjnego czy nawet samoczynne wyłączanie komputera,

  • pojawiające się na ekranie artefakty, czyli błędy w wyświetlanej grafice.

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną przegrzewania się laptopa są zaniedbania jego właściciela w zakresie regularnej konserwacji urządzenia. Notebooki mają bardzo zwartą konstrukcję obudowy, która w większości wypełniona jest elektroniką. W efekcie nawet relatywnie niewielka ilość zanieczyszczeń zalegająca w ich wnętrzu, na wiatrakach czy kratkach wentylacyjnych, zaburza wymianę ciepła w środku. Zaklejony kurzem układ chłodzenia stopniowo traci swoją wydajność i w konsekwencji pracuje coraz głośniej.

Pośród innych przyczyn przegrzewania się laptopa specjaliści naszego sklepu Cebit wymieniają niezamierzone zatykanie kratek wentylacyjnych. Często dochodzi do tego np. podczas trzymania komputera na kolanach, poduszce czy pościeli. Innym powodem jest wyschnięcie pasty termoprzewodzącej oraz termopadów, co z kolei zwykle wynika z opisanego wcześniej niekonserwowania notebooka.

przegrzewanie-komputera

Co zrobić, kiedy laptop się przegrzewa?

Jeśli regularnie obserwujesz objawy przegrzewania się laptopa, powinieneś zacząć od analizy programów działających w tle. Jest spora szansa, że w systemie operacyjnym jednocześnie pracuje zbyt wiele aplikacji, z których niektóre zupełnie niepotrzebnie zużywają dużą część dostępnych zasobów. Jednocześnie specjaliści naszego sklepu Cebit sugerują zainstalowanie oprogramowania monitorującego temperaturę komputera. Godne polecenia narzędzia to m.in. Speed Fan lub HWMonitor. Analizuj pokazywane przez nie dane i jeśli zauważysz, że problem utrzymuje się praktycznie cały czas, powinieneś przejść do bardziej radykalnych działań.

Aby wyeliminować przegrzewanie się laptopa, powinieneś przeprowadzić jego konserwację. Wymaga ona otwarcia obudowy, którą we wnętrzu trzeba bardzo dokładnie oczyścić (w tym wszystkie kratki wentylacyjne). Jednocześnie przy okazji zaleca się wymianę pasty termoprzewodzącej oraz termopadów na kluczowych układach – CPU, GPU i kości pamięci RAM. Wykonanie tych czynności wymaga zarówno doświadczenia, jak i dostępu do specjalistycznych narzędzi, dlatego najlepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisu. Koszt usługi jest relatywnie niewielki, a decydując się na nią regularnie, znacząco wydłużysz żywotność swojego notebooka!

Szukasz więcej porad komputerowych? Wejdź na cebit.pl!

Pamiętaj, aby unikać bagatelizowania problemu, jakim jest przegrzewanie się laptopa. Jeśli podzespoły komputera nieustannie pracują w za wysokiej dla siebie temperaturze, ich żywotność ulega skróceniu, a i istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia. Oczywiście prawidłowa obsługa notebooka wiąże się nie tylko z jego regularną konserwacją. Jeśli chcesz poznać więcej przydatnych, związanych z tym porad, zajrzyj do pozostałych wpisów na naszym blogu. Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu internetowego Cebit – znajdziesz tu szeroki wybór nowych oraz poleasingowych PC!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl