Komputer stacjonarny kontra laptop. Podsumowujemy ich zalety i wady

0
Komputer stacjonarny kontra laptop. Podsumowujemy ich zalety i wady

Kluczową kwestią przy zakupie komputera jest dokonanie wyboru pomiędzy wersją stacjonarną a laptopem. Decyzję musisz podjąć na podstawie indywidualnych potrzeb, w tym przeznaczenia takiego urządzenia. Zadanie to z pewnością ułatwi Ci analiza najważniejszych zalet oraz wad obu tych sprzętów. Zebraliśmy je dla Ciebie w poniższym wpisie. Poznaj je już teraz, jeśli planujesz kupić komputer - nowy lub używany, np. poleasingowy.

Od stacji dysków do mobilnych notebooków

Dynamiczny rozwój technologiczny sprawia, że laptopy stają się komputerami coraz bardziej uniwersalnymi. Niegdyś były ciężkie i nieporęczne, a dziś wiele z nich dosłownie zmieści się do damskiej torebki. Co więcej, dawno minęły już czasy, w których to notebooki musiały „gonić” wydajnościowo urządzenia stacjonarne. Dziś spokojnie mogą im dorównywać, czego najlepszym dowodem są modele dedykowane np. graczom, programistom czy architektom.

Coraz częściej laptop spełnia funkcje klasycznego komputera, znajdując zastosowanie w domu czy biurze, zamiast tylko w podróży. Oba rodzaje sprzętu mają swoje zalety, ale i wady, których znajomość może Ci ułatwić dokonanie wyboru.

Zalety i wady komputerów stacjonarnych

Naszą analizę zaczniemy od komputerów stacjonarnych. Nadal są one uznawane za najlepszy wybór dla osób, które szukają dobrego sprzętu do pracy lub uruchamiania najnowszych gier. Zestawienie najważniejszych zalet i wad prezentuje poniższa tabela. Dotyczy ono wszystkich urządzeń, zarówno nowych, jak i używanych, chociażby poleasingowych.

ZALETY

WADY

Praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy i unowocześniania.

Konstrukcja stacjonarna, a więc brak możliwości korzystania z urządzenia w podróży.

Bardzo wysoka wydajność – w zależności od zastosowanych podzespołów.

Zajmuje dużo miejsca zarówno pod biurkiem, jak i na nim.

Duża dostępność gniazd do podłączania urządzeń peryferyjnych.

Plątanina kabli, choć można ten problem zniwelować, kupując bezprzewodowe urządzenia peryferyjne.

Większa ergonomia pracy – monitor, klawiatura oraz mysz stanowią oddzielne akcesoria.

 

Niższa cena zakupu w porównaniu do laptopów o podobnej wydajności.

 

Zalety i wady laptopów

Czas teraz przyjrzeć się laptopom, które podobnie jak komputery stacjonarne, mają swoje zalety, ale i pewne istotne wady. Najważniejsze z nich również przedstawiamy w formie przejrzystej tabeli.

ZALETY

WADY

Notebook jest lekki i kompaktowy, można go zabrać ze sobą wszędzie i np. wygodnie na nim pracować.

Bardzo ograniczone możliwości ulepszania sprzętu – zazwyczaj ogranicza się to do wymiany kości pamięci RAM oraz nośnika danych.

Wysoka energooszczędność i stosunkowo cicha praca.

Trudny i kosztowny serwis.

Wyświetlacz, klawiatura oraz dotykowy zamiennik myszki są integralną częścią obudowy.

Konieczność częstego czyszczenia wnętrza laptopa – układ chłodzenia jest podatny na zabrudzenia.

Dostępność zasilania z baterii, która pozwala korzystać z komputera bez dostępu do gniazdka elektrycznego.

Wysoka cena w porównaniu do urządzeń stacjonarnych o podobnej wydajności.

Dobierz urządzenie do swoich potrzeb

Jak widzisz, wybór konkretnego sprzętu zależy głównie od tego, jak chcesz z niego korzystać. Jeśli ma służyć głównie do pracy w domu lub biurze, najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie stacjonarne. Jest tańsze, a do tego będzie inwestycją na lata, gdyż masz ogromne możliwości jego rozbudowy. Z kolei osoby często podróżujące czy pracujące w terenie powinny zdecydować się na laptopa.

Niezależnie od wyboru, możesz sporo zaoszczędzić, stawiając na komputer poleasingowy. To sprzęt używany, a więc stosunkowo tani, ale za to pewny, gdyż sprzedawany z gwarancją. Zazwyczaj są to notebooki i urządzenia stacjonarne, które były wykorzystywane w warunkach biurowych. Dzięki temu są w doskonałym stanie - nierzadko wyglądają jak nowe!

U nas znajdziesz najlepszy poleasingowy sprzęt!

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie zalet oraz wad obu rodzajów sprzętów znacząco ułatwiły Ci podjęcie decyzji. Pamiętaj, że istotne jest również to, aby urządzenia te kupować od sprawdzonych sprzedawców. W naszym sklepie Cebit możesz tanio zamówić zarówno nowe, jak i poleasingowe laptopy oraz komputery stacjonarne. Zajrzyj na stronę i już dziś zapoznaj się z ofertą!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl