Laptop Dell czy Lenovo – który lepszy do pracy i do domu?

0
Laptop Dell czy Lenovo – który lepszy do pracy i do domu?

Multifunkcjonalna mobilna platforma do pracy i do zabawy - tego najczęściej użytkownicy oczekują od notebooków. Obecnie szeroki wybór pozwala wybrać najlepszy sprzęt do konkretnych wymagań. Różne marki dostarczają laptopy o wysokiej wydajności. Ta jednak często wiąże się z wyższym kosztem zakupu. Dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniego kompromisu.

Wśród największych producentów i bezpośrednich rynkowych konkurentów znaleźć można takie marki jak Lenovo i Dell. Obie firmy starają się trafić do jak najszerszego grona klientów, oferując również maszyny idealne do pracy, jak i do rozrywek domowych. Która jednak proponuje lepsze rozwiązania? Jeśli jesteś ciekaw odpowiedzi na to pytanie - znajdziesz je w naszym artykule. Zostań z nami!

Dell i Lenovo - dwaj giganci IT

Obaj producenci należą do światowych potentatów rynku informatycznego. Dell to amerykańska firma z ponad 30-letnią tradycją. Przez lata specjalizowali się głównie w produkcji urządzeń do biur i dla biznesmenów. Z czasem jednak poszerzyła ofertę o komputery przeznaczone dla użytkowników indywidualnych.

Natomiast Lenovo jest relatywnie nowym, ale budującym rynkową potęgę graczem. Chińskiego giganta klienci poznali pod obecną nazwą w 2003 roku. Firma od 2005 roku stopniowo wykupywała akcje IBM-u, stając się w końcu jego właścicielem. Teraz skupia się na produkcji różnych nowoczesnych technologii, w tym laptopów domowych, jak i biznesowych.

Główną różnicę między nimi stanowi fakt, że Lenovo częściej kojarzone są ze sprzętem dla użytkowników indywidualnych. Dell zaś cieszy się głównie zaufaniem biznesmenów. Które z nich są lepsze dla osób, poszukujących komputera do pracy, jak i do domu?

Dwaj główni konkurenci - Latitude i Thinkpad

Wśród linii notebooków dla użytkowników szukających sprzętu do wszechstronnego zastosowania, można wyróżnić serie Dell Latitude i Lenovo Thinkpad. Ich geneza sięga wczesnych lat 90. (Thinkpad produkowano wtedy pod szyldem IBM), mają również porównywalne parametry. Największe podobieństwo widać w wielkości. Obie linie oferują laptopy o przekątnych 11,6-15,6 cala. To zaś gwarantuje wysoką mobilność. Jedna i druga seria, bazuje też na podobnych podzespołach, pochodzących głównie od Intela.

Łączy je jeszcze jedna rzecz - opinie zarówno o komputerach Lenovo Thinkpad, jak i Dell Latitude są zazwyczaj pozytywne. Wszystko bowiem zależy od oczekiwań klientów, którzy zdecydowali się na ich zakup.

To są podobieństwa. Jakie natomiast można wskazać różnice? Są one dostrzegalne m.in. w oznaczeniach - te stosowane przez Lenovo wobec poszczególnych modeli są bardziej czytelne. Laptop model T i W to typowi przedstawiciele stacji roboczych. Natomiast seria X to urządzenia lepiej dostosowane do mobilnej pracy.

Komputery Dell za to wykazują często dużo lepsze spasowanie i sprawiają wrażenie bardziej solidnych, choć nie jest to regułą. Warto przy tym wspomnieć, że Latitude cieszy się dobrymi opiniami ze względu na estetyczne wykonanie i elegancki design.

Różnice dotyczą też komponentów. Choć często parametry są podobne, bywa, że Lenovo stosuje np. starsze, nieco wolniejsze wersje podzespołów (dotyczy to m.in. pamięci RAM). Zwykle jednak są to niewielkie różnice, mające małe znaczenie dla funkcjonalności komputera.

Jaki komputer więc wybrać?

Jaki jest wynik komputerów Dell vs Lenovo? Czy bardziej opłaca się zaufać doświadczonemu producentowi ze stabilną sytuacją na rynku? Czy stale rozrastającemu się gigantowi, czerpiącemu z tradycji największych producentów urządzeń IT, takich jak IBM? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są oczekiwania użytkowników. Istotne, by w tym przypadku odpowiedzieć sobie na pytanie, która właściwość - np. czy mobilność, czy moc obliczeniowa - mają większe znaczenie. Wówczas łatwiej jest odnaleźć laptop odpowiadający konkretnym wymaganiom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej ma temat wyboru laptopa zajrzyj tutaj.

Proponowane produkty

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl