Komputer składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów, które oddzielnie byłyby w zasadzie bezużyteczne. Choć zapewne mógłbyś wymienić wiele z nich, to z teoretycznego punktu widzenia urządzenie to będzie działać, mając tylko 4 części. Są nimi płyta główna, zasilacz, procesor centralny (CPU) oraz pamięć RAM w formie wymiennych lub wlutowanych kości. To właśnie temu ostatniemu komponentowi przyjrzymy się bliżej. W pierwszej części artykułu specjaliści sklepu Cebit opisują jego działanie, przeznaczenie oraz rodzaje. Dodatkowo podpowiadają, który z nich wybrać, planując np. rozbudowę PC-ta – zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Czym jest pamięć RAM i jak działa?
- Jakie są rodzaje pamięci RAM ze względu na urządzenie?
- Na jaki standard technologiczny postawić?
- Chcesz wiedzieć więcej o pamięci RAM? Zapraszamy na drugą część artykułu!
Czym jest pamięć RAM i jak działa?
Opis tego podzespołu warto zacząć od wyjaśnienia związanego z nim skrótu, czyli RAM. Pochodzi od angielskich słów „Random Access Memory” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza pamięć ze swobodnym dostępem. Terminem tym określa się moduły układów scalonych przyjmujących postać niewielkich kości, które są magazynem zasobów operacyjnych komputera.
Choć może to brzmieć skomplikowanie, to w rzeczywistości zasada działania tych podzespołów jest bardzo prosta. Jak wyjaśniają specjaliści sklepu Cebit, procesor CPU podczas pracy przetwarza mnóstwo danych związanych np. z działaniem systemu operacyjnego czy uruchomionych w nim programów. Najważniejsze z nich „trzyma” we własnej pamięci podręcznej, do której ma niezwykle szybki dostęp, ale jej pojemność jest mocno ograniczona. Z tego powodu informacje niepotrzebne w danym momencie, mogące przydać się w przyszłości, są przechowywane w kościach RAM-u i właśnie to jest ich podstawową funkcją.
Podzespoły te mają kluczowe znaczenie dla sprawności działania komputera, gdyż:
-
pozwalają CPU pracować z pełną wydajnością,
-
przyspieszają uruchamianie systemu operacyjnego, aplikacji, gier i innego oprogramowania,
-
usprawniają działanie wielu innych podzespołów – np. są wbudowane w karty graficzne, wspierając procesor GPU.
Jakie są rodzaje pamięci RAM ze względu na urządzenie?
Musisz mieć świadomość tego, że obecnie kość pamięci RAM znajdziesz zarówno w komputerach, jak i wielu innych rodzajach urządzeń elektronicznych. Moduły te stosuje się m.in. w smartfonach, tabletach czy sterownikach maszyn przemysłowych. My skupimy się jednak na sprzęcie komputerowym.
W kwestii działania podzespoły te zawsze pełnią identyczną funkcję, natomiast wyraźnie różnią się budową. Moduły przeznaczone do notebooków są mniejsze, ale za to wyższe od tych stosowanych w komputerach stacjonarnych. Najłatwiej rozróżniać je po oznaczeniu, którym dla pierwszej grupy urządzeń jest SO-DIMM, natomiast dla drugiej DIMM.
Jeśli jesteś posiadaczem stosunkowo nowego laptopa, specjaliści sklepu Cebit radzą zweryfikować jego budowę, zanim postanowisz rozbudować pamięć RAM. W coraz większej liczbie modeli notebooków kości wlutowane są na stałe – co oznacza brak możliwości dołożenia kolejnych, a ewentualna wymiana wymaga specjalistycznych narzędzi.
Na jaki standard technologiczny postawić?
Czas teraz na krótki poradnik związany z wyborem standardu technologicznego pamięci RAM, o którym musisz wiedzieć, planując zakup dodatkowych kości. Obecnie określa go skrót DDR, na którego końcu znajduje się jeszcze cyfra. W przypadku stosunkowo nowych komputerów zwykle stosuje się dziś DDR4 lub 5, natomiast w starszym sprzęcie DDR1 do 3. Każdy z nich różni maksymalna przepustowość, a więc szybkość odczytu oraz zapisu danych. Na co się zdecydować?
Jak podkreślają specjaliści sklepu komputerowego Cebit, w przypadku rozbudowy sprzętu trzeba po prostu wybrać moduł obsługiwany przez jego płytę główną. Standardy te są niekompatybilne ze sobą, a więc np. pamięć RAM DDR3 będzie bezużyteczna w komputerze wykorzystującym standard DDR4. Niemożliwe będzie nawet zamontowanie tych kości w gnieździe – na złączach krawędziowych jest wcięcie, które zależnie od typu modułu, znajduje się w innym miejscu.
Chcesz wiedzieć więcej o pamięci RAM? Zapraszamy na drugą część artykułu!
Teraz już wiesz, dlaczego pamięć RAM jest tak istotna w komputerze. Jej rozbudowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na przyspieszenie działania sprzętu, szczególnie jeśli pracujesz z profesjonalnym oprogramowaniem. Jeśli zainteresował Cię ten temat, już teraz zapoznaj się z drugą częścią artykułu. Specjaliści sklepu Cebit podpowiadają w nim, na jakie parametry tych kości zwrócić uwagę podczas ich zakupu!