Tylko dziś!
Monitor NEC EA294 Wmi
Monitor NEC EA294 Wmi
689,00 zł 560,16 zł
szt.

Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Pamięć RAM – co musisz o niej wiedzieć? Cz. 1

0
Pamięć RAM – co musisz o niej wiedzieć? Cz. 1

Komputer składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów, które oddzielnie byłyby w zasadzie bezużyteczne. Choć zapewne mógłbyś wymienić wiele z nich, to z teoretycznego punktu widzenia urządzenie to będzie działać, mając tylko 4 części. Są nimi płyta główna, zasilacz, procesor centralny (CPU) oraz pamięć RAM w formie wymiennych lub wlutowanych kości. To właśnie temu ostatniemu komponentowi przyjrzymy się bliżej. W pierwszej części artykułu specjaliści sklepu Cebit opisują jego działanie, przeznaczenie oraz rodzaje. Dodatkowo podpowiadają, który z nich wybrać, planując np. rozbudowę PC-ta – zapraszamy do lektury!

 

Czym jest pamięć RAM i jak działa?

Opis tego podzespołu warto zacząć od wyjaśnienia związanego z nim skrótu, czyli RAM. Pochodzi od angielskich słów „Random Access Memory” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza pamięć ze swobodnym dostępem. Terminem tym określa się moduły układów scalonych przyjmujących postać niewielkich kości, które są magazynem zasobów operacyjnych komputera.

Choć może to brzmieć skomplikowanie, to w rzeczywistości zasada działania tych podzespołów jest bardzo prosta. Jak wyjaśniają specjaliści sklepu Cebit, procesor CPU podczas pracy przetwarza mnóstwo danych związanych np. z działaniem systemu operacyjnego czy uruchomionych w nim programów. Najważniejsze z nich „trzyma” we własnej pamięci podręcznej, do której ma niezwykle szybki dostęp, ale jej pojemność jest mocno ograniczona. Z tego powodu informacje niepotrzebne w danym momencie, mogące przydać się w przyszłości, są przechowywane w kościach RAM-u i właśnie to jest ich podstawową funkcją.

Podzespoły te mają kluczowe znaczenie dla sprawności działania komputera, gdyż:

  • pozwalają CPU pracować z pełną wydajnością,

  • przyspieszają uruchamianie systemu operacyjnego, aplikacji, gier i innego oprogramowania,

  • usprawniają działanie wielu innych podzespołów – np. są wbudowane w karty graficzne, wspierając procesor GPU.

Jakie są rodzaje pamięci RAM ze względu na urządzenie?

Musisz mieć świadomość tego, że obecnie kość pamięci RAM znajdziesz zarówno w komputerach, jak i wielu innych rodzajach urządzeń elektronicznych. Moduły te stosuje się m.in. w smartfonach, tabletach czy sterownikach maszyn przemysłowych. My skupimy się jednak na sprzęcie komputerowym.

W kwestii działania podzespoły te zawsze pełnią identyczną funkcję, natomiast wyraźnie różnią się budową. Moduły przeznaczone do notebooków są mniejsze, ale za to wyższe od tych stosowanych w komputerach stacjonarnych. Najłatwiej rozróżniać je po oznaczeniu, którym dla pierwszej grupy urządzeń jest SO-DIMM, natomiast dla drugiej DIMM.

Jeśli jesteś posiadaczem stosunkowo nowego laptopa, specjaliści sklepu Cebit radzą zweryfikować jego budowę, zanim postanowisz rozbudować pamięć RAM. W coraz większej liczbie modeli notebooków kości wlutowane są na stałe – co oznacza brak możliwości dołożenia kolejnych, a ewentualna wymiana wymaga specjalistycznych narzędzi.

kosc-pamieci-ram

Na jaki standard technologiczny postawić?

Czas teraz na krótki poradnik związany z wyborem standardu technologicznego pamięci RAM, o którym musisz wiedzieć, planując zakup dodatkowych kości. Obecnie określa go skrót DDR, na którego końcu znajduje się jeszcze cyfra. W przypadku stosunkowo nowych komputerów zwykle stosuje się dziś DDR4 lub 5, natomiast w starszym sprzęcie DDR1 do 3. Każdy z nich różni maksymalna przepustowość, a więc szybkość odczytu oraz zapisu danych. Na co się zdecydować?

Jak podkreślają specjaliści sklepu komputerowego Cebit, w przypadku rozbudowy sprzętu trzeba po prostu wybrać moduł obsługiwany przez jego płytę główną. Standardy te są niekompatybilne ze sobą, a więc np. pamięć RAM DDR3 będzie bezużyteczna w komputerze wykorzystującym standard DDR4. Niemożliwe będzie nawet zamontowanie tych kości w gnieździe – na złączach krawędziowych jest wcięcie, które zależnie od typu modułu, znajduje się w innym miejscu.

Chcesz wiedzieć więcej o pamięci RAM? Zapraszamy na drugą część artykułu!

Teraz już wiesz, dlaczego pamięć RAM jest tak istotna w komputerze. Jej rozbudowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na przyspieszenie działania sprzętu, szczególnie jeśli pracujesz z profesjonalnym oprogramowaniem. Jeśli zainteresował Cię ten temat, już teraz zapoznaj się z drugą częścią artykułu. Specjaliści sklepu Cebit podpowiadają w nim, na jakie parametry tych kości zwrócić uwagę podczas ich zakupu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl