Pamięć RAM – co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

Pamięć RAM – co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

0
Pamięć RAM – co musisz o niej wiedzieć? Cz. 2

Po przeczytaniu pierwszej części tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest pamięć operacyjna komputera oraz do czego służy. Jeśli jednak ominęło Cię to, koniecznie już teraz zapoznaj się z przedstawionymi tam informacjami. W tej części skupiamy się bowiem na bardziej praktycznych kwestiach. Specjaliści sklepu Cebit podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas zakupu kości RAM. Zostań z nami, jeśli jesteś ciekaw, jakie są najważniejsze parametry techniczne tych podzespołów komputerowych – zapraszamy do lektury!

 

Pamięć RAM a częstotliwość taktowania

Kupując do swojego komputera pamięć operacyjną, powinieneś rozumieć znaczenie jednego z jej najważniejszych parametrów, jakim jest częstotliwość taktowania. Wyrażana w hercach (Hz) określa ilość cykli pracy w każdej sekundzie. W praktyce oznacza to liczbę operacji (zapisu lub odczytu), jakie podzespół ten może przeprowadzić w tym czasie. Na przykład kość pamięci RAM 400 MHz jest w stanie wykonać aż 400 milionów cykli – w przypadku przedrostka „M”, czyli „mega” do podanej liczby należy dopisać 6 zer.

Jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, parametr ten bezpośrednio przekłada się na wydajność działania modułu. Co ważne, podany powyżej przykład dotyczy kości wykonanych w dość starej technologii, czyli DDR2, którą powinieneś już znać z pierwszej części artykułu. Obecnie pamięć RAM w najwyższym standardzie (DDR5) może pracować nawet z częstotliwością 6400 MHz.

Jakimi jeszcze parametrami cechują się kości pamięci RAM?

Przy okazji należy wspomnieć o innych parametrach technicznych tych podzespołów. Pamięci RAM do komputera, zależnie od technologii wykonania kości oraz jej wersji, różnią się od siebie także:

  • napięciem pracy (przeciętnie od 1,5 V do 1,1 V) – mamy tutaj podział na modele standardowe, zwykle stosowane w komputerach stacjonarnych, oraz niskonapięciowe do laptopów,

  • przepustowością wyrażaną w megabitach na sekundę (Mb/s) – określa, jak wiele informacji moduł może przesłać w tej jednostce czasu,

  • pojemnością, czyli ilością miejsca na dane.

Jakie są wielkości pamięci RAM?

Warto zatrzymać się na chwilę przy tym parametrze, gdyż jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na niego. Kości RAM mają określoną wielkość, która informuje o ilości miejsca przeznaczonego do przechowywania danych. Pamięci operacyjne stale rosną i dziś dostępne są nawet w wersji 512 GB. Jednak te największe znajdują zastosowanie głównie w serwerach – użytkownicy komputerów zwykle wybierają modele o pojemności od 2 do 64 GB.

Z całą pewnością im są pojemniejsze, tym lepiej, ale ograniczeniem zawsze jest płyta główna sprzętu komputerowego. Kupując moduły, koniecznie upewnij się, ile gigabajtów maksymalnie można zainstalować w jednym gnieździe Twojego urządzenia.

kosc-pamieci-ram

Jak dobrać pamięć RAM do swoich potrzeb?

Wiesz już, że płyta główna komputera ogranicza maksymalną ilość RAM, jaką można na niej zainstalować. Jest to więc pierwsza kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu kości pamięci. Oprócz tego specjaliści sklepu Cebit radzą, aby zweryfikować:

  • w jakiej technologii musi być wykonany moduł dla danego komputera (od DDR2 do DDR5),

  • obsługiwane napięcie – w laptopach zwykle jest niższe, co wymaga zakupu RAM-u niskonapięciowego (będzie oznaczony symbolem „LV”),

  • rodzaj modułów już znajdujących się w gniazdach, jeśli chcesz dołożyć kolejne – zaleca się instalowanie kości parami tak, aby miały dokładnie takie same parametry pojemności, częstotliwości taktowania i przepustowości (dzięki temu będą pracować w wydajniejszym trybie dwukanałowym Dual Channel).

Pamiętaj, że w każdej technologii wykonania tych podzespołów masz do wyboru kilka ich wersji. Różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale także szybkością działania.

Ciekawią Cię specjalistyczne parametry pamięci RAM? Zapoznaj się z trzecią częścią naszego poradnika!

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze dwóch pierwszych części artykułu będziesz mógł swobodnie, samodzielnie dobrać moduły RAM do komputera. Kupisz je w naszym sklepie internetowym Cebit, dlatego już teraz zapraszamy do skorzystania z oferty. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem technologii informatycznych, zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią tego poradnika. Znajdziesz tam opis bardziej specjalistycznych parametrów technicznych kości pamięci operacyjnej do PC-ta.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl