Kategorie

Kontakt

+48 717345566
pon.-piąt.: 08:00-16:00

sklep@cebit.pl

Super okazja!!
Monitor Samsung 24" C310 LS24C310EAUXEN Nowy
Monitor Samsung 24" C310 LS24C310EAUXEN Nowy

350,00 zł

284,55 zł

Procesor w laptopie poleasingowym – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Procesor w laptopie poleasingowym – co musisz wiedzieć przed zakupem?

0
Procesor w laptopie poleasingowym – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Kupując używanego notebooka pochodzącego z leasingu, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na jego stan techniczny. Istotna jest także wydajność, na którą największy wpływ ma jednostka centralna. To procesor, będący jednocześnie mózgiem i sercem komputera, odpowiedzialny m.in. za przetwarzanie operacji obliczeniowych. Występuje w wielu wersjach różniących się od siebie pod kątem mocy, zależnie od generacji oraz parametrów technicznych. Z tego powodu w artykule specjaliści naszego sklepu Cebit podpowiadają, jakie informacje o CPU warto przeanalizować, kupując laptopa poleasingowego – sprawdź już teraz!

 

Procesor, czyli serce każdego komputera

Płyta główna, pamięć RAM oraz jednostka centralna to trzy główne komponenty tworzące komputer. Szczególnie ważny jest procesor, gdyż zarządza procesami, a więc kontroluje pracę oprogramowania i dokonuje przeróżnych obliczeń matematycznych. Co ważne, to od niego zależy wydajność sprzętu komputerowego.

Kupując laptopa poleasingowego, powinieneś dużo uwagi poświęcić właśnie jemu. Jak informują specjaliści naszego sklepu Cebit, w notebookach coraz rzadziej spotyka się CPU montowane w gnieździe. Obecnie stosuje się głównie układy scalone BGA, czyli wlutowane do płyty głównej. W efekcie ewentualna wymiana procesora na inny, choć możliwa, tak wymaga dużo pracy, przez co jest kosztowną usługą serwisową.

Od razu wybierz więc taki laptop, którego wydajność spełnia zarówno Twoje potrzeby, jak i wymagania najczęściej używanego oprogramowania. Na moc CPU wpływa kilka kluczowych czynników.

Od czego zależy wydajność procesora?

Wiele osób kupujących laptopy poleasingowe uzależnia moc procesorów od liczby rdzeni, w które są wyposażone. Niestety to spory błąd, gdyż nierzadko np. 4-rdzeniowy CPU, może mieć mniejszą wydajność niż teoretycznie gorszy model 2-rdzeniowy. Dużo ważniejsza jest generacja danej jednostki centralnej – każda kolejna wykorzystuje nowsze technologie, które usprawniają działanie tych układów. W takim razie, po czym ją poznać?

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, współczesny rynek komputerowy jest zdominowany przez procesory marki Intel. W ich przypadku ustalenie powyższego parametru jest proste. Jeśli w specyfikacji laptopa poleasingowego widzisz informację, że jest wyposażony w CPU Intel i3, i5, i7 lub i9, to pierwsza liczba po tym symbolu oznacza generację. Obecnie najnowsza to 13-sta, ogłoszona w drugiej połowie 2022 roku.

Oprócz tego o wydajności jednostki centralnej informuje:

  • częstotliwość taktowania – wyrażana w gigahercach określa maksymalną liczbę operacji wykonywanych na sekundę,

  • liczba rdzeni – każdy z nich pracuje niezależnie, przez co CPU w tym samym momencie może obsługiwać np. kilka programów,

  • parametr TDP – określa zapotrzebowanie na energię elektryczną, które im wyższe, tym wydajniejszy jest układ.

Jak dostosować wybór procesora do własnych wymagań?

W kwestii doboru komputera używanego z odpowiednim procesorem musisz zastanowić się, do czego chcesz go wykorzystywać. Kupując laptopa poleasingowego do pracy biurowej czy przeglądania internetu, spokojnie możesz celować w słabsze CPU, nawet z serii i3. Tu sprawdzą się także układy z niskim TDP. Z kolei do bardziej zaawansowanych zadań, potrzebujesz wydajniejszej jednostki centralnej, najlepiej z grupy i7 i możliwie najnowszej generacji.

Zobacz też: Jak sprawdzić baterię w używanym laptopie?

procesor

Co oznaczają oznaczenia procesorów?

Na koniec specjaliści naszego sklepu Cebit wyjaśniają kilka typowych oznaczeń, jakie stosowane są do opisywania CPU. W nazwie modeli poszczególnych procesorów może pojawiać się symbol:

  • Y – oznacza pracę pod niskim napięciem, czyli ograniczoną wydajność,

  • HQ/H – przeciwieństwo powyższego oznaczenia, czyli bardzo duża energochłonność,

  • U – określa pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wydajnością CPU, a jego zapotrzebowaniem na prąd,

  • M – oznacza mobilną wersję układu, przeznaczoną m.in. do laptopów (znajdziesz je we wszystkich modelach poleasingowych).

Szukasz laptopów poleasingowych? Sprawdź ofertę sklepu Cebit!

Teraz już wiesz, na jakie parametry techniczne CPU zwrócić uwagę, podczas zakupu notebooka. Pozostało Ci już tylko wybrać odpowiedniego laptopa – w wersji poleasingowej kupisz go w naszym sklepie internetowym Cebit. Sprzedajemy wyłącznie sprawdzone komputery, które dokładnie testujemy przed sprzedażą, wystawiając gwarancję. Mamy modele od najlepszych producentów z różnymi procesorami – poznaj je już dziś!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl