Nasze życie jest dziś zdominowane przez laptopy i stacjonarne PC-ty. Służą do pracy i zapewniają rozrywkę w domu. Co ważne, obecnie nawet najprostsze urządzenia tego typu zwykle cechują się wysoką wydajnością. Niestety z biegiem czasu zaczyna ona spadać. Masz wrażenie, że Twój komputer działa zbyt wolno? Z takim problemem spotka się praktycznie każdy, ale spokojnie – często można sobie z nim poradzić we własnym zakresie. Sprawdź już teraz, co może być przyczyną. Skorzystaj ze wskazówek specjalistów sklepu Cebit spod Wrocławia oferującego markowy sprzęt komputerowy i akcesoria do niego.
Spis treści
- Wolno działający komputer to spore utrudnienie
- Jakie są najczęstsze przyczyny wolnego działania komputera?
- Zbyt duża ilość danych
- „Niechciani lokatorzy”, czyli wirusy
- Oprogramowanie wymagające wymiany
- Zadbaj o swój sprzęt komputerowy
Wolno działający komputer to spore utrudnienie
Wysoka wydajność sprzętu komputerowego przekłada się na komfort jego użytkowania. W efekcie przy zbyt wolnym działaniu urządzenia korzystanie z niego przestaje sprawiać przyjemność. Najczęściej objawia się to:
-
powolnym uruchamianiem systemu operacyjnego,
-
długim ładowaniem programów i ich spowolnioną pracą,
-
spadkiem płynności niektórych gier,
-
częstym zawieszaniem się laptopa czy stacjonarnego PC-ta.
Pamiętaj, że powyższa przypadłość w równym stopniu dotyka komputery markowe oraz pochodzące od mniej znanych producentów. Oczywiście im „mocniejsze” podzespoły, tym zazwyczaj dłużej można się cieszyć przyzwoitą wydajnością działania sprzętu.
Jakie są najczęstsze przyczyny wolnego działania komputera?
Jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit spod Wrocławia, sprzedającego m.in. akcesoria komputerowe, technologie informatyczne szybko ewoluują. W efekcie bardzo wydajne dziś komputery znanych marek za 2-3 lata mogą mieć już problemy z uruchamianiem nowszych programów czy gier. Zwykle wynika to z przestarzałości procesora i niedostatecznej ilości pamięci operacyjnej RAM.
Jednak zbyt wolnego działania laptopa czy stacjonarnego PC-ta często można doświadczyć dużo wcześniej. W takim przypadku zwykle jest to efekt:
-
przeładowania dysku twardego,
-
obecności wirusów lub złośliwego oprogramowania,
-
„zapchania” systemu operacyjnego.
Zbyt duża ilość danych
Choć współczesne dyski twarde mają ogromną pojemność, tak czasem powinieneś unikać wykorzystywania jej w całości. To ważne w przypadku nośnika, na którym zainstalowany jest system operacyjny i programy. Zbyt dużo danych niestety spowolni działanie komputera, nawet markowego. Jak temu zaradzić?
Przejrzyj listę programów i odinstaluj te, których już dawno nie używasz. W razie konieczności wymień pamięć na taką o większej pojemności. Dobrą praktyką jest także trzymanie prywatnych danych, np. zdjęć i filmów, na innym nośniku. W stacjonarnym sprzęcie możesz go po prostu dołożyć. W laptopie zwykle brakuje na to miejsca, ale z pomocą przychodzą akcesoria komputerowe – dyski zewnętrzne.
„Niechciani lokatorzy”, czyli wirusy
Prowadząc sklep komputerowy, z doświadczenia wiemy, że zbyt wolna praca komputera często jest efektem jego zainfekowania. Wirusy czy złośliwe programy działają w tle, a więc użytkownik może nawet nie zauważyć ich obecności. Choć często są niegroźne, tak spowalniają pracę systemu operacyjnego.
Aby wyeliminować tę przyczynę spadku wydajności, zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, najlepiej płatne. Następnie przeskanuj dyski twarde i pozwól narzędziu zająć się wszystkimi wykrytymi zagrożeniami. Na przyszłość pamiętaj, aby zawsze mieć uruchomiony taki program. Na bieżąco monitoruje on zarówno komputer oraz podłączane do niego akcesoria, jak i połączenie internetowe.
Oprogramowanie wymagające wymiany
Specjaliści sklepu Cebit z markowymi, nowymi i poleasingowymi komputerami zwracają również uwagę na wydajność systemu operacyjnego. Przechowuje on na dysku mnóstwo danych związanych ze swoją pracą. Choć większość powinna być kasowana w momencie wyłączenia sprzętu komputerowego, tak niestety sporo z nich zostaje. W efekcie z biegiem czasu system się „zapycha”, działając coraz wolniej.
Do usunięcia tych danych można wykorzystywać systemowe narzędzia. Warto jednak od czasu do czasu zainstalować „świeżą” kopię oprogramowania.
Zadbaj o swój sprzęt komputerowy
Stosując się do powyższych wskazówek, dasz drugie życie swojemu zbyt wolno działającemu komputerowi! Oszczędzisz sobie zakupu nowego sprzętu. Jeśli jednak go potrzebujesz, skorzystaj z oferty naszego sklepu Cebit spod Wrocławia. Mamy markowe, nowe i poleasingowe laptopy oraz stacjonarne PC w świetnych promocjach. Sprzedajemy także wiele akcesoriów komputerowych – poznaj nasz asortyment!