Twój laptop się przegrzewa? Poznaj najczęstsze przyczyny i skuteczne rozwiązania!

0
Twój laptop się przegrzewa? Poznaj najczęstsze przyczyny i skuteczne rozwiązania!

Obserwujesz spadki w wydajności działania komputera mobilnego? Wentylator ciągle pracuje na wysokich obrotach, a system operacyjny często się zawiesza? Każdy z tych problemów może świadczyć o tym, że laptop się przegrzewa! Zmagają się z nimi zarówno użytkownicy stosunkowo nowych, jak i długo używanych komputerów, np. tanich poleasingowych. Nie bagatelizuj takich objawów! Zbyt wysoka temperatura podzespołów elektronicznych może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego nagrzewania się notebooka i jak sobie z tym poradzić.

Problemy z układem chłodzenia w laptopie

Ponieważ notebooki są sprzętem mobilnym, ich producenci muszą zmieścić elektronikę w bardzo małych obudowach. W efekcie we wnętrzu laptopa panuje ogromny ścisk i w zasadzie nie ma tam miejsca na swobodny przepływ powietrza. Jest on wymuszany przez wentylatory, które współpracują z radiatorami, elementami odbierającymi ciepło z kluczowych podzespołów. Wystarczy, że w niewielkim stopniu zapchają się kurzem, a ich efektywność od razu drastycznie spadnie.

Myślisz, że problem ten dotyczy wyłącznie długo używanych notebooków, w tym tanich poleasingowych? Nic bardziej mylnego! Nawet stosunkowo nowe laptopy mogą się przegrzewać. Często dotyka to właścicieli wydajnych modeli, np. gamingowych. Duża moc obliczeniowa idzie w parze z generowaniem ogromnej ilości ciepła, które może być skutecznie odprowadzane tylko przy pełnej sprawności układu chłodzenia.

Najczęstsze powody przegrzania

Czasem przyczyna przegrzewania się laptopa jest wręcz prozaiczna. Na obudowie tych komputerów znajduje się wiele otworów wentylacyjnych, których nie wolno zasłaniać. Wiele osób robi to nieumyślnie, długo trzymając notebooka np. na kolanach, kocu czy pościeli. Jeśli lubisz taki sposób użytkowania sprzętu komputerowego, zaopatrz się w specjalną podstawkę.

W pozostałych przypadkach problem przegrzewania się laptopa, zarówno nowego, jak i używanego, zazwyczaj ma swoje źródło w jego wnętrzu. Najczęściej jest to spowodowane:

  • nadmierną ilością kurzu i brudu zgromadzonego na układzie chłodzenia,
  • wyschniętą pastą termoprzewodzącą i zużytymi termopadami,
  • długotrwale utrzymującym się, dużym obciążeniem procesora,
  • niesprawnością wentylatorów,
  • zaklejeniem kratek wentylacyjnych brudem.

zakurzony wentylator komputerowy - przyczyna przegrzewania się laptopa

Jak zdiagnozować problem?

W przypadku wielu wydajnych notebooków zbyt wysoką temperaturę ich pracy da się zdiagnozować dotykiem. Może dochodzić do nadmiernego nagrzewania się pewnych fragmentów obudowy lub klawiatury, które wyraźnie czuć na skórze.

Pomimo tego zawsze najlepiej zweryfikować to poprzez dokładne pomiary. Od lat sprzedajemy nowe oraz tanie, używane laptopy poleasingowe i mamy duże doświadczenie z takimi problemami. Polecamy darmowe programy diagnostyczne, takie jak np. SpeedFan czy HWMonitor. Pokazują m.in. temperaturę na kluczowych podzespołach. Najważniejsze są procesory, na których jej wartość nie powinna przekraczać 90°C. Zwykle nieco powyżej 100°C mamy już wartości krytyczne, przy których notebook dla bezpieczeństwa sam się wyłączy.

Jak zapobiegać przegrzewaniu laptopa?

Gdy komputer już się przegrzewa, należy jak najszybciej oddać go do serwisu na czyszczenie i konserwację układu chłodzenia. Pamiętaj, że prawidłowo użytkując laptopa, zarówno nowego, jak i używanego, możesz zmniejszyć częstotliwość występowania tego problemu. Aby to zrobić, powinieneś:

  • dbać o czystość w miejscu pracy, często wycierając kurze,
  • przedmuchiwać wnętrze notebooka poprzez kratki wentylacyjne, wykorzystując np. sprężone powietrze z puszki,
  • unikać zasłaniania kratek wentylacyjnych,
  • regularnie optymalizować system operacyjny - działające w tle, często zbędne programy mocno obciążają procesor, zwiększając temperaturę.

Szukasz nowego laptopa? Znajdziesz go na cebit.pl!

Dbasz o komputer, a i tak regularnie zmagasz się z problemem jego przegrzewania? Jeśli jest to starszej generacji sprzęt, może być już za słaby na współczesne standardy. Warto go wymienić, gdyż nadmiernie obciążony procesor zawsze będzie się mocno nagrzewać. Na szczęście w takiej sytuacji możesz skorzystać z oferty naszego sklepu komputerowego Cebit! Sprzedajemy tanie, używane laptopy poleasingowe oraz nowe modele. Mamy ogromy wybór produktów, zawsze od najlepszych producentów. Zajrzyj na stronę i zamów dopasowany do swoich potrzeb komputer!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl