
Jeszcze do niedawna Microsoft twierdził, że Windows 10 będzie ostatnim wydaniem tego oprogramowania. Miał być nieustannie rozwijany i dostarczany w formie usługi. W efekcie zapowiedź nowej, 11 odsłony była ogromnym zaskoczeniem dla użytkowników. Obecnie pobrać może ją każdy posiadacz komputera z poprzednią wersją systemu operacyjnego. Jednak czy warto przeprowadzić taką aktualizację? Jakie niesie to za sobą korzyści i czy każdy może to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – skorzystaj z porad naszego sklepu Cebit spod Wrocławia z nowym i poleasingowym sprzętem komputerowym!
Spis treści
Najnowsza aktualizacja systemu Windows budzi sporo emocji
Być może wiesz już o tym, że dostępna od jakiegoś czasu darmowa aktualizacja do Windows 11 ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Duża w tym zasługa tzw. „wieku dziecięcego” nowego oprogramowania. Świeżo wydane jest bowiem nieustannie dopracowywane, a jego testerami są oczywiście wszyscy użytkownicy. Na chwilę obecną największe emocje wokół tej wersji systemu operacyjnego budzą takie kwestie, jak:
-
niezbyt dobra optymalizacja – zarówno mając nowy, jak i poleasingowy sprzęt komputerowy, można spotkać się ze spadkami jego wydajności,
-
błędy wielu wbudowanych narzędzi,
-
problemy z dostępnością sterowników do urządzeń peryferyjnych, szczególnie starszych,
-
kontrowersyjna polityka Microsoftu – jest tylko 10 dni na to, aby po aktualizacji ewentualnie powrócić do wcześniejszej wersji oprogramowania (po tym czasie wygasa klucz licencyjny do „dziesiątki”, co oznacza konieczność zakupu nowego).
W efekcie wielu użytkowników poprzedniej edycji tego systemu zastanawia się, czy warto przejść na Windows 11. Prowadząc pod Wrocławiem sklep komputerowy i mając duże doświadczenie w tej kwestii, uważamy, że wszystko zależy od potrzeb. Do tego, co należy podkreślić, aktualizacja ta nie jest dostępna dla każdego.
Zalety Windows 11
Zacznijmy od zalet przeprowadzenia aktualizacji do systemu Windows 11. Oprogramowanie to wprowadza sporo nowości. Do najważniejszych należy zaliczyć:
-
zmniejszone wymagania sprzętowe – teoretycznie każdy sprzęt komputerowy, w tym zarówno nowe laptopy, jak i poleasingowe powinny działać na nim płynnie, choć na chwilę obecną nie ma takiej gwarancji,
-
przeprojektowane Menu Start,
-
dodane nowe funkcje do Paska Zadań,
-
odświeżone „Ustawienia” oraz „Eksplorator plików”,
-
liczne funkcje ułatwiające obsługę, jak np. widgety czy przyciąganie okien.
Pamiętaj, że rozważając, czy warto przeprowadzić aktualizację do Windows 11, musisz brać pod uwagę związane z tym wyzwania.
Wyzwania, jakie niesie Windows 11
Biorąc pod uwagę wyzwania generowane przez przejście na nową wersję systemu operacyjnego, największe z nich stoją przed firmami. Po zmianie oprogramowania pracownicy będą potrzebować nawet kilku tygodni, aby w pełni opanować jego obsługę. Kłopotliwe mogą być również wspomniane sterowniki. Nawet jeśli masz nowe komputery, ale stosunkowo stare urządzenia peryferyjne, zainstalowanie ich w Windowsie 11 może być niemożliwe.
Użytkownicy indywidualni w znacznie mniejszym stopniu odczują skutki aktualizacji systemu operacyjnego. Jeśli zdecydujesz się, na taki krok pamiętaj, aby w miarę szybko przetestować swój sprzęt komputerowy na nowym oprogramowaniu. Czasu na powrót do poprzednich „okienek” jest bowiem niewiele.
Aktualizacja: tak, ale dla wybranych
Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy warto przejść na Windows 11, sprawdź konfigurację sprzętową swojego komputera. Opcja ta tylko teoretycznie dostępna jest dla wszystkich. Odświeżona architektura systemu operacyjnego sprawia, że do poprawnej pracy wymaga on modułu TPM 2.0. Niestety posiada go tylko nowszy sprzęt komputerowy, a lista wyposażonych w niego procesorów jest krótka.
Microsoft odblokował co prawda możliwość ręcznej aktualizacji, z pominięciem funkcji automatycznej. Jednocześnie jednak zdjął z siebie odpowiedzialność za nieprawidłowe działanie komputera w przypadku jej wykonania.
Nowinki ze świata technologii znajdziesz na Cebit.pl
Uważasz, że warto przeprowadzić aktualizację do Windowsa 11, ale Twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań technicznych? Współpracujący z tym systemem sprzęt komputerowy kupisz w naszym sklepie Cebit spod Wrocławia! Oferujemy zarówno nowe, jak i poleasingowe PC-ty stacjonarne oraz laptopy. Już dziś poznaj wszystkie modele, wybierz ten wymarzony i złóż zamówienie!
Peter Olo
1. Cytując pewnego Pana....Ponadto zwiększono ilość informacji dotyczących zbierania danych na temat użytkownika i jego aktywności... 2. Przestają działać starsze aplikacje, również Microsoft'a (np. Office 2010, 2013). 3. Znacznie gorsze warunki uruchamiania starszych aplikacji poprzez zakładkę "Zgodność". Działa do WIN 7 wstecz. 4. Bezwzględna konieczność uruchomienia konta w Microsoft. Bez tego żadna aktualizacja nie przejdzie. 5. Kompletny bad nieco starszych aplikacji odwołujących się do przeglądarki Internet Explorer. Problem wystąpił już w WIN 10 i został kompletnie olany przez Microsoft. Podsumowanie : Kolejna próba WYMUSZENIA i UZALEŻNIENIA użytkownika od produktów tylko "Microsoft zgodnych". Microsoft bierze przykład z "Google'a". Wk.... mnie bierze, bo przecież Microsoft Windowsa za darmo nie daje, tylko każe sobie za niego płacić. Łezka w oku mi się kręci na wspomnienie WIN3.11, WIN95 czy 98 gdzie byłem WŁAŚCICIELEM systemu i Microsoftowi było g.... do tego co instaluję i jak używam kompa... Niedługo Microsoft będzie mnie śledził nawet w kiblu....