Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Wszystko, co musisz wiedzieć o dyskach wewnętrznych i zewnętrznych

0
Wszystko, co musisz wiedzieć o dyskach wewnętrznych i zewnętrznych

Korzystając na co dzień z komputerów, często zapominamy o tym, jak ważnym ich elementem są dyski twarde. To dzięki nim możemy m.in. pracować w systemie operacyjnym, instalować programy i przechowywać dane. Urządzenia te dzielą się na modele wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jeśli planujesz ich zakup, z tego artykułu dowiesz się, co je różni i na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Skorzystaj z porad sklepu Cebit.pl spod Wrocławia oferującego tani sprzęt komputerowy i akcesoria.

Dysk komputerowy niejedno ma imię

Najprościej mówiąc, każdy dysk, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, jest masowym nośnikiem danych. Zależnie od wersji przechowuje informacje na talerzach magnetycznych lub w półprzewodnikowych kościach pamięci. Tak dochodzimy do pierwszego podziału tych akcesoriów komputerowych na modele:

  • HDD,

  • SSD,

  • hybrydowe.

Pierwsze z nich to urządzenia klasyczne, pamiętające czasy pierwszych komputerów. Dane przechowywane są na wirujących z dużą szybkością talerzach magnetycznych. Tuż nad ich powierzchnią znajdują się głowice, które odpowiadają za odczyt oraz zapis. Jest to więc mechaniczny sprzęt komputerowy, tani i pojemny, ale podatny na wstrząsy.

W zewnętrznych i wewnętrznych dyskach SSD wyeliminowano mechanikę. W porównaniu do modeli HDD są one urządzeniami półprzewodnikowymi. Dane znajdują się na kościach pamięci, podobnie jak w pendrivach. Choć droższe, tak dużo szybsze i niepodatne na wstrząsy.

Ostatnia grupa, czyli modele hybrydowe, łączą obie powyższe wersje. To w głównej mierze urządzenia HDD, w których dodano pamięć półprzewodnikową o niewielkiej pojemności. Służy do przechowywania danych aktualnie wykorzystywanych przez system operacyjny. Rozwiązanie to nieznacznie przyspiesza pracę sprzętu komputerowego.

Znasz już zasadę działania dysków, a więc czas zająć się wyjaśnieniem różnic pomiędzy modelami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Pamiętaj, że oba z nich, wraz z potrzebnymi akcesoriami, kupisz w naszym sklepie Cebit spod Wrocławia – warto sprawdzić ofertę!

Charakterystyka dysków wewnętrznych

Jak łatwo domyślić się po nazwie, dysk wewnętrzny znajduje się w obudowie laptopa lub komputera stacjonarnego. Jeśli planujesz zakup takiego sprzętu, zwróć uwagę zarówno na jego pojemność, jak i:

  • rodzaj złącza komunikacyjnego – obecnie jest to SATA, PCI Express lub M.2,

  • format (dotyczy urządzeń SATA) – dostępne są modele 2,5-calowe oraz 3,5-calowe (większa wersja nie będzie pasować do laptopa),

  • prędkość obrotową – tylko w przypadku HDD,

  • szybkość transferu danych,

  • deklarowaną żywotność, zwykle określaną jako maksymalny czas pracy.

Oczywiście musisz także dokonać wyboru pomiędzy dyskiem HDD, SSD i hybrydowym. Jeśli chcesz, możemy Ci w tym pomóc – skontaktuj się z doradcami sklepu Cebit z tanim nowym sprzętem i akcesoriami komputerowymi.

dysk-zewnetrzny-komputer

Charakterystyka dysków zewnętrznych

W zdecydowanej większości opisana powyżej charakterystyka ma zastosowanie również do dysków zewnętrznych. Zwykle są to modele w 2,5-calowym formacie, zamknięte w dodatkowej obudowie. Jest wyposażona w port USB, dlatego wykorzystując odpowiedni przewód, nośnik taki podłączysz do każdego sprzętu z tym złączem.

Co ważne, na rynku dostępne są także same obudowy wraz z kablem. Wykorzystując takie akcesoria komputerowe, możesz np. ze zbędnego już nośnika wewnętrznego zrobić model mobilny. To tanie i godne uwagi rozwiązanie.

Podczas wyboru dysku najważniejsze są preferencje użytkownika

Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru dysku, pamiętaj, że najważniejsze są Twoje preferencje. Kupując model wewnętrzny, upewnij się, że będzie pasować do komputera. Z kolei jego rodzaj i pojemność dobierz pod kątem potrzeb.

W przypadku zewnętrznego nośnika kluczowa jest jakość wykonania obudowy. Zwróć także uwagę na rodzaj złącza USB – najlepiej, gdy będzie w wersji 3.x. Jeśli w sprzęcie komputerowym również masz taki port, skorzystasz z szybkiego transferu danych.

Szeroki wybór akcesoriów komputerowych

Pamiętaj, aby nośniki pamięci zawsze kupować od sprawdzonych sprzedawców. Dużo dobrej klasy i jednocześnie taniego sprzętu komputerowego znajdziesz w naszym sklepie Cebit.pl spod Wrocławia. Mamy dyski wewnętrzne i zewnętrzne, różne akcesoria do komputerów, laptopy, stacjonarne PC-ty i wiele więcej! Sprzedajemy zarówno urządzenia nowe, jak i poleasingowe, na które udzielamy gwarancji. Do tego zapewniamy profesjonalne wsparcie serwisowe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl