Super Cena
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
489,00 zł 397,56 zł
szt.

Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

Dlaczego musisz regularnie wykonywać serwis laptopa? Podpowiadamy!

0
Dlaczego musisz regularnie wykonywać serwis laptopa? Podpowiadamy!

Ogromna popularność laptopów wynika zarówno z ich mobilności, jak i wydajności porównywalnej ze stacjonarnymi PC-tami. Są poręczne oraz funkcjonalne, ale i…wrażliwe na zabrudzenia. Wielu użytkowników tych urządzeń nie ma świadomości, że należy je regularnie czyścić zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Dlaczego jest to tak ważne i jakie czynności konserwacyjne warto zlecić serwisowi sprzętu komputerowego? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – skorzystaj z porad ekspertów sklepu Cebit spod Wrocławia z komputerami i akcesoriami do nich!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na początek kilka słów o wrażliwości laptopów na zabrudzenia. Zwróć uwagę na kompaktową formę tego sprzętu komputerowego. W stosunkowo niewielkiej dolnej obudowie skrywa się m.in.:

  • płyta główna wraz z podzespołami,

  • bateria,

  • układ chłodzenia,

  • klawiatura, touchpad i inne akcesoria.

Wszystkie powyższe elementy zajmują większość dostępnej w urządzeniu przestrzeni. Pamiętaj, że elektronika, w tym procesory CPU i GPU, pamięci RAM oraz dysk twardy mocno nagrzewają się podczas pracy. Ciasna obudowa praktycznie uniemożliwia swobodny przepływ powietrza w jej wnętrzu – jest on wymuszany wentylatorami.

W efekcie nawet stosunkowo niewielka ilość kurzu znajdującego się w środku wystawia na próbę układ chłodzenia. Im więcej brudu tym mniejsza jest jego wydajność – podzespoły zaczynają się przegrzewać, co może skracać ich żywotność. Jednocześnie zbyt wysoka temperatura nierzadko prowadzi do spadku wydajności działania komputera.

Bagatelizowanie kwestii czyszczenia wnętrza laptopa i jego zewnętrznych akcesoriów jest więc wysoce niewskazane. Taka konserwacja zmniejsza ryzyko poważnej awarii, a zawsze bardziej opłaca się jej zapobiegać, niż później wydawać pieniądze na naprawę. Co w takim razie należy zrobić? Specjaliści sklepu komputerowego Cebit spod Wrocławia podzielili czynności serwisowe na takie do samodzielnego wykonania oraz przekazania w ręce serwisu.

Kurz – największy wróg komputera?

Na obudowie laptopa znajduje się wiele otworów wentylacyjnych, przez które do jego wnętrza dostaje się kurz. Osiada na podzespołach, w tym wentylatorach i radiatorach, co stopniowo obniża wydajność układu chłodzenia. Stanowi on główne zagrożenie dla sprawności działania sprzętu komputerowego i powinien być regularnie usuwany.

Czego nie robić na własną rękę?

Specjaliści naszego sklepu Cebit odradzają samodzielne czyszczenie wnętrza laptopa. Rozkręcenie obudowy urządzenia zwykle wymaga wiedzy i doświadczenia, a do tego specjalistycznych narzędzi. Łatwo przy tym uszkodzić różne podzespoły i akcesoria komputerowe, narażając się na wysokie koszty naprawy.

Taką konserwację warto zostawić w rękach dobrego serwisu, który powinien m.in.:

  • usunąć brud znajdujący się w obudowie,

  • przeczyścić wentylatory sprawdzając przy okazji ich sprawność,

  • wymienić pastę termoprzewodzącą oraz termopady.

Wbrew pozorom usługa ta, często określana mianem SPA dla komputera, jest stosunkowo tania i warto zlecać ją regularnie.

serwis-sprzetu-komputerowego

Co możesz wykonać samodzielnie?

Choć odradzamy samodzielne rozbieranie laptopa, tak są pewne czynności konserwacyjne, którymi możesz się zająć. Aby zadbać o ten mobilny sprzęt komputerowy, powinieneś na własną rękę:

  • regularnie czyścić obudowę z zewnątrz, wraz z ekranem,

  • usuwać zanieczyszczenia gromadzące się pod klawiszami klawiatury – świetnie nadaje się do tego sprężone powietrze,

  • przedmuchiwać kratki wentylacyjne – zwiększysz ich przepustowość i jednocześnie usuniesz trochę zanieczyszczeń z wentylatorów.

Pamiętaj także, aby unikać korzystania z laptopa na kocu, pościeli czy tapicerce mebli. Możesz w ten sposób blokować wloty powietrza do jego wnętrza. Jeśli lubisz używać komputera w takich miejscach, wyposaż się w specjalne akcesorium – podstawkę na notebooka.

Zadbaj o swoje narzędzie pracy!

Stosując się do powyższych porad, zadbasz o swojego laptopa, który odwdzięczy Ci się wysoką wydajnością działania. Zmniejszysz także ryzyko jego awarii i tym samym konieczności naprawy lub wymiany na inny. Jeśli jednak z jakiegoś powodu szukasz nowego notebooka, zamów go w naszej firmie Cebit. Prowadzimy pod Wrocławiem sklep komputerowy, w którym znajdziesz m.in. poleasingowe komputery stacjonarne oraz mobilne. Mamy także wiele przydatnych akcesoriów do tych urządzeń – zapoznaj się z całym asortymentem!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl