Drukarka laserowa czy atramentowa? Porównujemy ich zalety i wady

0
Drukarka laserowa czy atramentowa? Porównujemy ich zalety i wady

Pomimo stale postępującej cyfryzacji firm, wciąż powszechnie używa się papierowych dokumentów. Z tego powodu podstawowym wyposażeniem każdego biura jest drukarka. Gdy przychodzi czas na jej zakup, często pojawia się dylemat – wybrać model atramentowy czy laserowy? Dziś postaramy się rozwiać te wątpliwości, prezentując różnice pomiędzy tymi urządzeniami. Podpowiadamy także, jak zaoszczędzić na zakupie, wybierając tani, używany, poleasingowy sprzęt drukujący. Zapoznaj się z poradami ekspertów z naszego zlokalizowanego pod Wrocławiem sklepu komputerowego.

Czym różnią się drukarki laserowe od atramentowych?

Zacznijmy od kwestii technicznych, gdyż pod tym kątem te dwa rodzaje urządzeń drukujących znacznie się od siebie różnią. Technologia druku w drukarkach atramentowych opiera się na tuszu znajdującym się w kartridżach. Jest on przenoszony na papier za pośrednictwem dysz sterowanych przez elektronikę.

W urządzeniach laserowych tusz zastąpiony został tzw. tonerem. To drobny proszek będący mieszaniną miniaturowych kuleczek szklanych i z żywicy termoplastycznej. W czasie druku materiał ten przenoszony jest na bęben optyczny, a następnie trafia na papier. W ostatnim etapie kartka z tonerem przechodzi przez tzw. piecyk, w którym proszek jest utwardzany.

Choć producenci urządzeń drukujących korzystają z coraz nowocześniejszych technologii, zasada ich działania pozostała niezmienna. W efekcie zarówno poleasingowe drukarki laserowe czy atramentowe, jak i nowe modele, mogą cechować się podobną wydajnością działania. Wybierając konkretny sprzęt, musisz więc przede wszystkim zastanowić się, czego od niego oczekujesz.

Zalety i wady obu urządzeń – podsumowanie ekspertów

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, specjaliści z naszego działającego pod Wrocławiem sklepu komputerowego przygotowali krótkie porównanie. W poniższej tabeli prezentujemy podstawowe różnice w działaniu drukarek laserowych oraz atramentowych. Sprawdź już teraz, jakie mają zalety oraz wady i zdecyduj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze!

 

Drukarki laserowe

Drukarki atramentowe

Zalety

 • Szybkie drukowanie,

 • tanie tonery, szczególnie zamienniki,

 • świetna jakość wydruku dokumentów.

 • Niskie ceny urządzeń,

 • doskonała jakość druku zdjęć,

 • niewielkie rozmiary sprzętu w porównaniu do wersji laserowych.

Wady

 • Wysokie ceny urządzeń kolorowych,

 • tańsze modele nie oferują dobrej jakości druku zdjęć,

 • głośna praca niektórych modeli niższej klasy.

 • Długi czas drukowania, szczególnie zdjęć,

 • drogie kartridże,

 • duże ryzyko zasychania tuszu w przypadku sporadycznego korzystania ze sprzętu drukującego.


Szybkość pracy – czego możesz oczekiwać

Nie da się ukryć, że w przypadku wykorzystywania typowo biurowego tempo pracy sprzętu drukującego może mieć duże znaczenie. Jeśli każdego dnia drukujesz wiele dokumentów, urządzenia atramentowe mogą się nie sprawdzić. Są wolniejsze i mogą sprawiać problemy w eksploatacji. Sprzęt z tonerem często będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Nowe modele są drogie, ale na szczęście możesz tanio kupić używane, laserowe drukarki poleasingowe. Zamawiając je w dobrym sklepie komputerowym, otrzymasz gwarancję i pewność, że są w doskonałym stanie.

drukarka laserowa poleasingowa

Koszty materiałów eksploatacyjnych

Decydując się na urządzenie drukujące, musisz pamiętać o tym, że na samym zakupie wydatki się nie skończą. Każda drukarka, atramentowa czy laserowa, wykorzystuje materiały eksploatacyjne.

W tym przypadku nie ma jednego, złotego środka. Teoretycznie tonery są droższe od tuszu, ale w zamian powinny wystarczać na bardzo długi czas. Z drugiej strony koszty w dużej mierze zależą od producenta oraz konkretnego modelu urządzenia. Wybierz więc kilka drukarek i porównaj w sklepie komputerowym ceny materiałów eksploatacyjnych. W efekcie zakupisz taki sprzęt, którego eksploatacja nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu firmy.

Dobierz z nami urządzenie wpisujące się w Twoje potrzeby!

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wyborze konkretnego urządzenia drukującego. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia technicznego, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Prowadzimy pod Wrocławiem sklep komputerowy Cebit. Znajdziesz u nas tanie, nowe lub używane oraz poleasingowe drukarki laserowe i atramentowe. Już dziś skorzystaj z naszej oferty!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl