Laptop czy komputer stacjonarny? Wady i zalety obu rozwiązań

Laptop czy komputer stacjonarny? Wady i zalety obu rozwiązań

0
Laptop czy komputer stacjonarny? Wady i zalety obu rozwiązań

Kluczową kwestią przy zakupie komputera jest dokonanie wyboru pomiędzy wersją stacjonarną a laptopem. Decyzję musisz podjąć na podstawie indywidualnych potrzeb, w tym przeznaczenia takiego urządzenia. Zadanie to z pewnością ułatwi Ci analiza najważniejszych zalet oraz wad obu rozwiązań. Zebraliśmy je dla Ciebie w poniższym wpisie. Laptop vs komputer - co wybrać? Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami i wybierz peceta lub laptop, kierując się własnymi potrzebami.

 

Laptop a komputer stacjonarny - co jest wydajniejsze?

Dynamiczny rozwój technologiczny sprawia, że laptopy stają się komputerami coraz bardziej uniwersalnymi. Niegdyś były ciężkie i nieporęczne, a dziś wiele z nich dosłownie zmieści się do damskiej torebki. Co więcej, dawno minęły już czasy, w których to notebooki musiały gonić wydajnościowo urządzenia stacjonarne. Dziś spokojnie mogą im dorównywać, czego najlepszym dowodem są modele przeznaczone np. dla graczy, programistów albo grafików.

Coraz częściej laptop spełnia funkcje klasycznego komputera, znajdując zastosowanie w domu czy biurze, zamiast tylko w podróży. Jeśli zastanawiasz się, które z urządzeń - laptop czy komputer stacjonarny - lepiej wpisze się w Twoje oczekiwania, zapoznaj się z poniższymi tabelami, w których przybliżamy mocne i słabsze strony obu rozwiązań.

 

Wady i zalety komputera stacjonarnego

Naszą analizę zaczniemy od komputerów stacjonarnych. Nadal są one uznawane za najlepszy wybór dla osób, które szukają dobrego sprzętu do pracy lub uruchamiania najnowszych gier. W tabeli znajdziesz wszystkie wady i zalety komputera stacjonarnego.

ZALETY

WADY

Praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy i unowocześniania.

Konstrukcja stacjonarna, a więc brak możliwości korzystania z urządzenia w podróży.

Bardzo wysoka wydajność – w zależności od zastosowanych podzespołów.

Zajmuje dużo miejsca zarówno pod biurkiem, jak i na nim.

Duża dostępność gniazd do podłączania urządzeń peryferyjnych.

Plątanina kabli, choć można ten problem zniwelować, kupując bezprzewodowe urządzenia peryferyjne.

Większa ergonomia pracy – monitor, klawiatura oraz mysz stanowią oddzielne akcesoria.

 

Niższa cena zakupu w porównaniu do laptopów o podobnej wydajności.

 

 

Zalety i wady laptopów

Czas teraz przyjrzeć się laptopom, które podobnie jak komputery stacjonarne, mają swoje zalety, ale i pewne istotne wady. Najważniejsze z nich również przedstawiamy w formie przejrzystej tabeli.

ZALETY

WADY

Notebook jest lekki i kompaktowy, można go zabrać ze sobą wszędzie i np. wygodnie na nim pracować.

Bardzo ograniczone możliwości ulepszania sprzętu – zazwyczaj ogranicza się to do wymiany kości pamięci RAM oraz nośnika danych.

Wysoka energooszczędność i stosunkowo cicha praca.

Trudny i kosztowny serwis.

Wyświetlacz, klawiatura oraz dotykowy zamiennik myszki są integralną częścią obudowy.

Konieczność częstego czyszczenia wnętrza laptopa – układ chłodzenia jest podatny na zabrudzenia.

Dostępność zasilania z baterii, która pozwala korzystać z komputera bez dostępu do gniazdka elektrycznego.

Wysoka cena w porównaniu do urządzeń stacjonarnych o podobnej wydajności.

 

Laptop czy komputer? Dobierz urządzenie do swoich potrzeb

Jak widzisz, wybór konkretnego sprzętu zależy głównie od tego, jak chcesz z niego korzystać. Jeśli ma służyć głównie do pracy w domu lub biurze, najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie stacjonarne. Jest tańsze, a do tego będzie inwestycją na lata, gdyż masz ogromne możliwości jego rozbudowy. Z kolei osoby często podróżujące czy pracujące w terenie powinny zdecydować się na laptopa.

Niezależnie od wyboru, możesz sporo zaoszczędzić, stawiając na komputer poleasingowy. To sprzęt używany, a więc stosunkowo tani, ale za to pewny, gdyż sprzedawany z gwarancją. Zazwyczaj są to notebooki i urządzenia stacjonarne, które były wykorzystywane w warunkach biurowych. Dzięki temu są w doskonałym stanie - nierzadko wyglądają jak nowe!

 

Co jest lepsze - laptop czy komputer stacjonarny? Określ swoje potrzeby i dokonaj wyboru!

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest określenie swoich potrzeb i przede wszystkim tego, jak chcesz eksploatować sprzęt komputerowy. Jeśli np. organizujesz biuro czy planujesz stworzyć domowe centrum rozrywki, postaw na nowe komputery stacjonarne lub poleasingowe. Są stosunkowo niedrogie i możesz we własnym zakresie czyścić ich wnętrze. Do konserwacji notebooka często potrzebna jest interwencja serwisu – rozmontowanie obudowy wymaga doświadczenia i odpowiednich narzędzi.

Z PC-tów stacjonarnych chętnie korzystają także miłośnicy gier głównie z racji ogromnych możliwości ich rozbudowy. Tak doszliśmy do ważnego czynnika, który może ułatwić Ci podjęcie decyzji o wyborze pomiędzypecetem a laptopem – wydajność w przyszłości.

Oprócz tego wybór pomiędzy „stacjonarką” a laptopem zależy także od Twoich oczekiwań względem:

  • funkcjonalności oraz wydajności;
  • energooszczędności,
  • mobilności.

 

Po pierwsze – funkcjonalność i wydajność

Pod kątem wydajności sprzętu miej na uwadze opisaną wcześniej cechę – nowy lub poleasingowy komputer stacjonarny możesz rozbudować w przyszłości, a w przypadku laptopa jest to praktycznie niemożliwe. Z tego powodu, decydując się na notebooka, myśl przyszłościowo i najlepiej postaw na sprzęt mocniejszy, niż obecnie potrzebujesz. Zwróć szczególną uwagę na:

  • procesor CPU;
  • kartę graficzną – szczególnie ważna gdy urządzenie ma służyć do gier lub obsługi zaawansowanych programów dla grafików i projektantów;
  • ilość pamięci RAM i ewentualną możliwość jej rozszerzenia;
  • pojemność dysku twardego;
  • wielkość matrycy, jej rodzaj oraz rozdzielczość natywną.

Z punktu widzenia funkcjonalności PC-ty stacjonarne mają dość istotną przewagę – dużo portów USB na obudowie. Umożliwia to wygodne podłączanie wielu urządzeń peryferyjnych, jak drukarki, skanery, myszki, klawiatury czy ładowarki. W komputerach mobilnych złączy, zwykle jest niewiele, co niekiedy zmusza do korzystania z różnych rozgałęźników.

 

Oszczędność energii

Choć zarówno nowe, jak i poleasingowe komputery stacjonarne są idealne np. do gier czy pracy biurowej, tak mają pewną wadę – spore zapotrzebowanie na prąd. Pamiętaj, że oprócz jednostki centralnej, musisz jeszcze posiadać monitor, który także zużywa energię.

Na tym polu nowe laptopy są zdecydowanymi liderami. Producenci stosują w nich energooszczędne podzespoły, które jednocześnie cechują się dużą wydajnością. Również matryce zużywają niewiele prądu – wszystko to z myślą o wydłużeniu czasu pracy na baterii. W efekcie eksploatacja notebooka będzie tańsza niż stacjonarki.

 

Mobilność – decydujący czynnik?

Ciężko wyobrazić sobie podróżowanie z komputerem stacjonarnym – trzeba zabrać minimum jednostkę centralną, monitor, mysz oraz klawiaturę. Laptop ma to wszystko wbudowane, a dzięki miniaturyzacji elektroniki urządzenie jest lekkie i poręczne. Jeśli więc chcesz dużo podróżować z takim sprzętem lub pracować w terenie, postaw na notebooka. Choć wspominaliśmy o wyższych cenach laptopów, pamiętaj, że wybierając laptopy poleasingowe, możesz kupić wydajny sprzęt w znacznie korzystnej cenie.

 

U nas znajdziesz najlepszy poleasingowy sprzęt!

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie zalet oraz wad obu rodzajów sprzętów znacząco ułatwiły Ci podjęcie decyzji. Pamiętaj, że istotne jest również to, aby urządzenia te kupować od sprawdzonych sprzedawców. W sklepie Cebit możesz tanio zamówić zarówno nowe, jak i poleasingowe laptopy oraz komputery stacjonarne. Zajrzyj na stronę i już dziś zapoznaj się z ofertą!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl