Kategorie

Kontakt

+48 717345566
pon.-piąt.: 08:00-16:00

sklep@cebit.pl

Super okazja!!
Monitor Samsung 24" C310 LS24C310EAUXEN Nowy
Monitor Samsung 24" C310 LS24C310EAUXEN Nowy

350,00 zł

284,55 zł

System operacyjny – czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

System operacyjny – czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

0
System operacyjny – czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

Funkcjonalność większości urządzeń elektronicznych uzależniona jest nie tylko do ich konfiguracji sprzętowej. Smartfony, tablety, komputery, konsole do gier czy nawet telewizory byłyby praktycznie bezużyteczne, gdyby zostały pozbawione systemu operacyjnego. W ogromnym uproszczeniu można stwierdzić, że pełni on funkcję pośrednika, gdyż zapewnia komunikację pomiędzy sprzętem a jego użytkownikiem. Ma kluczowe znaczenie, dlatego w artykule specjaliści naszego sklepu komputerowego Cebit wyjaśniają, czym jest. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące tego oprogramowania!

System operacyjny – co to?

Procesor komputera operuje na kodzie binarnym, a więc przetwarzane przez niego dane mają postać ciągów zer i jedynek. Specjaliści naszego sklepu Cebit wspominają o tym dlatego, że to właśnie ten podzespół odpowiada za realizację wszystkich procesów komputerowych. Zarządzanie nim, czyli wysyłanie do niego poleceń oraz odbieranie wyników ich działania w „języku” CPU, byłoby niezwykle skomplikowane.

Z tego powodu komunikacją tą zajmują się programy, które mają łatwy w obsłudze interfejs. Ponieważ na każdym PC równocześnie działa ich wiele, gdyż pełnią bardzo różnorodne funkcje, potrzebne jest jeszcze oprogramowanie sprawujące nad nimi kontrolę. Właśnie tym jest system operacyjny – to podstawowa platforma komputera, która tworzy na nim tzw. wirtualne środowisko.

Historia systemu operacyjnego

W początkach istnienia komputerów obecność na nich systemów operacyjnych wcale nie była oczywistością. Wiele z nich było pozbawionych tego oprogramowania, co mocno utrudniało obsługę tych urządzeń, wymagając od użytkowników sporej wiedzy informatycznej. Komendy dla różnych poleceń trzeba było wprowadzać ręcznie. Co więcej, brak było możliwości zapisania tych informacji w efekcie czego po wyłączeniu sprzętu komputerowego i ponownym włączeniu go należało wszystko programować na nowo.

Jak informują specjaliści naszego sklepu Cebit, sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Nastała wtedy era dynamicznego rozwoju systemów operacyjnych. Stawały się one zarówno coraz bardziej zaawansowane (w zakresie ich funkcjonalności), jak i równocześnie prostsze w obsłudze. Prawdziwą rewolucją było pojawienie się oprogramowania Windows – wersja 1.0 miała premierę w roku 1985.

Z czego zbudowany jest system operacyjny?

Z racji mnogości funkcji, jakie obecnie pełnią systemy operacyjne, są one niezwykle rozbudowanym oprogramowaniem. Każdy z nich, niezależnie od wersji, bazuje na 3 podstawowych, tworzących go elementach.

  1. Jądro będące „wykonawcą” wszystkich operacji komputerowych – m.in. szacuje czas realizacji poszczególnych zadań przez procesor, odpowiada za ich kolejkowanie i przydziela do nich odpowiednie zasoby pamięci.

  2. Interfejs graficzny, zwany także powłoką – to część systemu operacyjnego widoczna dla użytkownika, która pozwala sterować komputerem, wydawać polecenia itp.

  3. System plików odpowiedzialny za zapis oraz odczyt informacji z wszystkich nośników (wewnętrznych i zewnętrznych).

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, powyższa struktura dotyczy zarówno oprogramowania wykorzystywanego w komputerach, jak i innych urządzeniach – np. smartfonach, tabletach czy telewizorach.

system operacyjny

Jakie zadania pełni system operacyjny?

Zadań, jakie spełnia środowisko komputerowe, jest wiele i trudno byłoby wymienić je wszystkie. Skupimy się więc na najważniejszych funkcjach systemów operacyjnych, do których specjaliści naszego sklepu Cebit zaliczają:

  • komunikację z procesorem i innym podzespołami w celu zlecenia wykonania określonych poleceń,

  • umożliwienie użytkownikowi kompleksowej obsługi komputera,

  • koordynacja i sterowanie pracą wszystkich urządzeń peryferyjnych (np. myszka, klawiatura i drukarka),

  • obsługa mechanizmów przeciwdziałających występowaniu błędów w działaniu oprogramowania.

Chcesz wiedzieć więcej o systemach operacyjnych? Przeczytaj kolejne artykuły na cebit.pl!

Przedstawione powyżej informacje to tak naprawdę dopiero wstęp do niezwykle szerokiego zagadnienia, jakim są systemy operacyjne. Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz zgłębić związaną z nią wiedzę, zapoznaj się z kolejnymi artykułami na blogu naszego sklepu komputerowego Cebit. Opisujemy w nich najpopularniejsze obecnie wersje tego oprogramowania, w tym Microsoft Windows oraz Linux – zapraszamy do lektury!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl