Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Technologia NVMe SSD – co musisz wiedzieć? Część 1

0
Technologia NVMe SSD – co musisz wiedzieć? Część 1

Jeśli posiadasz stosunkowo nowy komputer, bardzo możliwe, że obsługuje nowoczesny interfejs komunikacyjny dla półprzewodnikowych nośników danych. Jest nim protokół NVMe, który został opracowany z myślą o szybkich dyskach SSD. Technologia ta dopiero zaczyna się popularyzować i dla wielu osób wciąż jest obca. Z tego powodu przygotowaliśmy kompendium z podstawową wiedzą na jej temat, składające się z dwóch części. W pierwszej z nich specjaliści sklepu Cebit przytaczają historię tego interfejsu, wymieniają jego zalety oraz wyjaśniają zasadę działania – zapraszamy do lektury!

 

Skąd się wzięła i czym jest technologia NVMe SSD?

Z każdym rokiem obserwujemy wzrost ilości przetwarzanych danych, co wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie ich przesyłania. Przełomowy pod tym kątem okazał się półprzewodnikowy dysk SSD. Jest wielokrotnie szybszy od swojego mechanicznego odpowiednika HDD, technologicznie pamiętającego czasy pierwszych PC-tów. Jednak z racji konieczności podłączania go do starego portu SATA, w praktyce użytkownik mógł wykorzystać tylko pewną część jego potencjału. Tak właśnie dotarliśmy do technologii NVMe, która usunęła to ograniczenie.

Została opracowana w roku 2011 przez największe przedsiębiorstwa związane z branżą IT. Są wśród nich m.in. firmy produkujące dyski twarde SSD, jak Seagate czy SanDisk, i to właśnie z myślą o tych nośnikach pamięci powstał powyższy protokół. Tym, co wyróżnia go od standardu SATA, który tylko pośredniczy w wymianie danych, jest wykorzystywanie magistrali PCI Express (PCI-E). W praktyce oznacza to, że urządzenie podłączone do portu NVMe uzyskuje bezpośrednią komunikację z procesorem. To z kolei umożliwia niezwykle szybką wymianę danych, w tym przesyłanie ich w znacznie większych pakietach.

Jakie są zalety technologii NVMe?

Najważniejszą zaletą tej technologii już poznałeś – to ogromna szybkość transferu danych. Jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, współczesne dyski SSD NVMe mogą pracować z prędkością odczytu dochodzącą nawet do 7000 MB/s. W przypadku podłączenia ich do SATA III będzie to zaledwie 600 MB/s, gdyż takie są ograniczenia tego standardu. Co to oznacza w praktyce?

Mając w komputerze półprzewodnikowy nośnik pamięci współpracujący z magistralą PCI-E, zaobserwujesz m.in.:

  • szybsze instalowanie i uruchamianie programów, w tym rozbudowanych, wykorzystywanych np. przez programistów czy grafików,

  • znaczne skrócenie czasu kopiowania i rozpakowywania dużych plików,

  • poprawę płynności działania zaawansowanych technologicznie gier komputerowych.

Jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, wspomnieć należy jeszcze o zaletach NVMe z technicznego punktu widzenia. Najważniejsze z nich to:

  • możliwość kolejkowania aż do 64 tysięcy zapytań procesora, co zmniejsza jego obciążenie,

  • jednoczesne wykonywanie wielu procesów zapisu i odczytu danych,

  • podniesienie ilości operacji typu IOPS, co znacząco zwiększa wydajność dysków SSD podłączonych do magistrali PCI-E w stosunku do tego, co gwarantuje SATA.

dysk-nvme

Jak działa NVMe?

Wspomniana już magistrala PCI-E to oplatająca płytę główną sieć linii do transferu danych, łącząca główne podzespoły komputera, w tym procesor. Korzysta z niej m.in. pamięć RAM – jest bardzo szybka właśnie dlatego, że komunikuje się z CPU bez „pośredników”. Jak wyjaśniają specjaliści sklepu Cebit, na tej samej zasadzie działają dyski SSD NVMe. Podłączone poprzez ten interfejs uzyskują dostęp do PCI Express. Każda linia tej magistrali umożliwia przesyłanie do 1 GB danych na sekundę, a teoretycznie współczesne komputery mogą jednocześnie obsługiwać aż 16 takich połączeń.

W praktyce powyższy interfejs nie jest w stanie całkowicie wykorzystać tego potencjału, ale i tak pozostawia daleko w tyle standard SATA. Jednocześnie w porównaniu do niego jest w stanie przesyłać nawet 25-krotnie więcej danych.

Chcesz wiedzieć więcej o technologii NVMe SSD? Zapraszamy na drugą część artykułu!

Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz już, dlaczego technologię NVMe określa się mianem przełomowej. W drugiej części kompendium znajdziesz bardziej praktyczne informacje, dowiadując się m.in. jakie są formaty dysków SSD pracujących z tym interfejsem oraz kiedy warto rozważyć ich zakup. Zapraszamy do lektury i jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Cebit – znajdziesz w niej wiele nowych i poleasingowych komputerów oraz części do nich!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl