Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Wentylator do komputera – co musisz o nim wiedzieć?

0
Wentylator do komputera – co musisz o nim wiedzieć?

Jednym z kluczowych układów PC-ta, często całkowicie bagatelizowanym, jest ten odpowiedzialny za chłodzenie. Główną jego częścią jest wentylator do komputera, który powinien z maksymalną możliwą efektywnością usuwać ciepło wypromieniowane przez elektronikę. Zwykle zwraca się na niego uwagę dopiero w momencie, gdy zaczyna sprawiać problemy w postaci m.in. głośnej pracy. Jeśli więc właśnie planujesz jego wymianę np. z tego powodu, w artykule znajdziesz garść cennych informacji związanych z tym akcesorium komputerowym. Specjaliści naszego sklepu Cebit wyjaśniają, dlaczego jest tak ważne i podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze – sprawdź!

 

Jakie są główne zadania wentylatora w komputerze?

Jak zapewne wiesz, każdy układ elektroniczny mniej lub bardziej nagrzewa się podczas pracy. Wynika to z tego, że nie jest on w stanie w całości wykorzystać dostarczonej do niego energii. Pewna jej część, zależnie od poziomu sprawności komponentu, jest tracona poprzez przekształcenie w ciepło.

Dotyczy to także podzespołów komputerowych, które co prawda są przystosowane do działania w wyższej temperaturze, ale tylko do pewnego poziomu. Zbyt dużo ciepła prowadzi do degradacji elektroniki, dlatego PC ma zabezpieczenie na wypadek nadmiernego jego wzrostu. Jeśli kluczowe akcesoria czy komponenty, jak CPU lub GPU za mocno się nagrzeją, nastąpi automatyczne wyłączenie urządzenia.

Jak informują specjaliści naszego sklepu Cebit, obserwując taki objaw, powinieneś jak najszybciej zająć się weryfikacją stanu układu chłodzenia, w tym wentylatorów. Ich zadaniem jest odprowadzanie ciepła wypromieniowanego z radiatorów bądź wentylowanie wnętrza obudowy komputera – zależnie gdzie są zamontowane.

Jaka wielkość wentylatora będzie najlepsza?

Wielkość tego podzespołu dobiera się zależnie od miejsca jego montażu. Zacznijmy od wspomnianych już radiatorów, których zadaniem jest odprowadzanie ciepła z najmocniejszych podzespołów komputera. Akcesoria te zawsze znajdują się na procesorze CPU oraz układzie GPU (jeśli masz zewnętrzną kartę graficzną). Ich wielkość jest wyznacznikiem rozmiaru wentylatora komputerowego, gdyż powinien on pokrywać całą powierzchnię. Zazwyczaj są kwadratowe, ale zdarzają się także wersje okrągłe, na co również musisz zwrócić uwagę. Jeśli więc np. radiator ma wymiary 8 x 8 cm, dokładnie taki sam rozmiar powinien mieć element odprowadzający z niego ciepło.

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, bardzo mocne komputery (np. gamingowe) wymagają jednak chłodzenia nie tylko CPU oraz GPU. Niezbędne jest także wymuszenie szybszego obiegu powietrza w ich wnętrzu, aby chłodzić inne znajdujące się tam komponenty, w tym mocno grzejące się akcesoria komputerowe. W takim przypadku wentylatory montowane są także w przeznaczonych do tego punktach na ściankach obudowy. Zasada ich doboru jest podobna, jak opisana wcześniej – zwróć uwagę na rozstaw otworów montażowych i na tej podstawie dobierz wielkość urządzenia.

wentylator-do-pc

Na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator?

Wielkość jest tylko jednym z kilku parametrów technicznych, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ten element układu chłodzenia komputera. Jak informują specjaliści naszego sklepu Cebit, do istotnych cech wentylatora komputerowego należy także zaliczyć:

  • maksymalną prędkość obrotową – im wyższa, tym efektywniejsze odprowadzanie ciepła (zwykle szybkością pracy steruje elektronika, dobierając ją do wartości temperatury odczytywanej z czujników),

  • typ łożysk wiatraczka, które mogą być kulkowe (stosowane najczęściej), ślizgowe (niestety najgorsze i często spotykane w budżetowych modelach) lub hydrauliczne (zdecydowanie najlepsze, ale jednocześnie bardzo drogie),

  • poziom generowanego hałasu przy maksymalnym obciążeniu tego akcesorium komputerowego (jest podawany w decybelach),

  • rodzaj złącza wentylatora do płyty głównej komputera – zazwyczaj stosowane są wtyczki 2- lub 4-pinowe.

Szukasz części i akcesoriów do komputera? Wejdź na cebit.pl!

Pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan układu chłodzenia w komputerze, usuwając z niego nagromadzone zanieczyszczenia. Z kolei, gdy tylko zauważysz nietypową pracę wentylatora, najlepiej od razu wymień go na nowy. Potrzebne akcesoria komputerowe znajdziesz na stronie cebit.pl. Sprzedajemy zarówno wiatraczki, jak i radiatory oraz inne kluczowe części – już teraz zapoznaj się z ofertą sklepu Cebit!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl