Super okazja!!
Monitor Samsung 24" C310 LS24C310EAUXEN Nowy
Monitor Samsung 24" C310 LS24C310EAUXEN Nowy

350,00 zł

284,55 zł

szt.

Microsoft Registered Refurbisher

Microsoft AEP - Authorized Education Partner

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

PayU Raty

skorzystaj z leasingu on-line w 15 minut - Leaselink

Wydajność komputera – od czego zależy? Podpowiadamy!

0
Wydajność komputera – od czego zależy? Podpowiadamy!

Będąc użytkownikiem laptopów czy stacjonarnych PC mogłeś spotkać się z problemem długiego ładowania systemu operacyjnego, powolnego działania programów czy niezadowalającej płynności gier. Występowanie każdego z nich w większości przypadków wiąże się ze zbyt niską wydajnością komputera i w artykule wyjaśniamy, czym ona jest. Oprócz tego specjaliści naszego sklepu Cebit podpowiadają w nim, jak można ją sprawdzić oraz co zrobić, aby zwiększyć szybkość działania sprzętu komputerowego – sprawdź już teraz!

Czym jest wydajność komputera?

Wiele podzespołów znajdujących się wewnątrz sprzętu komputerowego ma wpływ na szybkość jego działania. Określa się ją mianem mocy obliczeniowej, która z kolei bezpośrednio przekłada się na wydajność komputera. Jak wyjaśniają specjaliści naszego sklepu internetowego Cebit, pojęcie to jest bardzo ogólne, ale pozwala ocenić jakość danego sprzętu komputerowego. Im jest ona wyższa, tym bardziej zaawansowane systemy operacyjne, programy czy gry można na nim uruchamiać.

Dla przykładu najniższej klasy laptopy czy PC-ty przeznaczone są głównie do pracy biurowej, nauki i przeglądania internetu. Z kolei komputery cechujące się bardzo wysoką wydajnością wybierają m.in. miłośnicy gamingu, programiści, graficy czy architekci.

Jak można sprawdzić wydajność komputera?

Moc obliczeniową sprzętu komputerowego można dość precyzyjnie określić już po samych podzespołach, które są w nim zamontowane. Wymaga to jednak wiedzy i doświadczenia, dlatego istnieje inna, dużo łatwiejsza metoda oceny wydajności komputera. Wystarczy zainstalować na nim odpowiednie programy, które poprzez wykonanie szeregu testów analizują możliwości danego PC-ta.

Ponieważ jest ich wiele, specjaliści naszego sklepu Cebit przygotowali listę przedstawiającą najpopularniejsze, godne zaufania aplikacje:

  • Cinebench lub CPU-Z – testują procesor,

  • MemTest86 – analizuje pamięć operacyjną RAM,

  • CrystalDiskMark – sprawdza szybkość dysków twardych HDD oraz SSD,

  • 3DMark – weryfikuje przede wszystkim moc obliczeniową karty graficznej, ale przy okazji sprawdza też inne podzespoły.

wydajnosc-komputera

Jakie czynniki mają wpływ na wydajność komputera?

Po zapoznaniu się z powyższą listą zapewne domyślasz się już, jakie komponenty komputera mają wpływ na jego wydajność? Najważniejsze z nich to:

Jak wyjaśniają specjaliści naszego sklepu Cebit, układ CPU jest najważniejszy pod kątem mocy obliczeniowej, gdyż to on odpowiada za przetwarzanie wszystkich procesów. Wydajność GPU (karta graficzna) ma z kolei znaczenie dla miłośników gamingu czy osób pracujących z grafiką komputerową. Z kolei szybkość i pojemność pamięci RAM oraz dysków twardych przekłada się na czas uruchamiania oprogramowania, w tym systemu operacyjnego komputera.

W jaki sposób możesz poprawić wydajność komputera?

Jeśli chciałbyś zwiększyć wydajność swojego komputera, tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest wymiana jego podzespołów na lepsze. W przypadku stacjonarnych PC jest to proste, choć ograniczeniem zawsze są możliwości jego płyty głównej. W gorszej sytuacji są użytkownicy laptopów, w których coraz częściej procesory, pamięci RAM oraz nawet dyski twarde SSD są lutowanymi układami BGA. Ich wymiana jest kosztowna i w wielu przypadkach, nieopłacalna.

Jednak jak podkreślają specjaliści naszego sklepu Cebit, wielu użytkowników komputerów spotyka problem postępującego spadku ich wydajności. Zazwyczaj wynika to z nagromadzenia się dużej ilości zanieczyszczeń wewnątrz obudowy oraz na kluczowych komponentach układu chłodzenia. Z tego powodu warto regularnie przeprowadzać konserwację sprzętu komputerowego, aby utrzymywać jego moc obliczeniową na wysokim poziomie.

Szukasz wydajnych komputerów? Odwiedź stronę cebit.pl!

Jeśli jesteś posiadaczem starego komputera, próba zwiększania jego wydajności poprzez wymianę podzespołów może być już nieopłacalna. W takim przypadku zdecyduj się na zakup nowego sprzętu komputerowego – zamów go w naszym sklepie internetowym Cebit. Znajdziesz tu wiele modeli szybkich PC stacjonarnych oraz laptopów. Polecamy zwłaszcza urządzenia poleasingowe, które są relatywnie niedrogie i cechują się doskonałym stanem technicznym, a do tego udzielamy na nie gwarancji! Jeśli tylko chcesz, możesz skorzystać z naszego profesjonalnego wsparcia w wyborze – zapraszamy do kontaktu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl