Głośna praca sprzętu komputerowego to zjawisko dość powszechne, z którym spotkać się może każdy jego użytkownik. Pogarsza komfort codziennego korzystania z niego, ale przede wszystkim czasem grozi nawet uszkodzeniem niektórych podzespołów elektronicznych. Bagatelizowanie tego jest więc zdecydowanie niewskazane i w tym artykule specjaliści sklepu Cebit podpowiadają, co zrobić w takiej sytuacji. Sprawdź, co powoduje głośne działanie komputera stacjonarnego oraz w jaki sposób go wyciszyć!
Spis treści
- Dlaczego komputer pracuje tak głośno?
- Wyczyść komputer w środku
- Sprawdź sprawność chłodzenia
- Zastanów się nad wymianą dysków z HDD na SSD
- Zadbaj o swój komputer!
Dlaczego komputer pracuje tak głośno?
Jeśli nowy sprzęt komputerowy działał cicho i zaczął głośno pracować dopiero po dłuższym czasie jego eksploatacji, przyczyną zapewne są zanieczyszczenia. Utrudniają odprowadzanie ciepła z kluczowych podzespołów komputera stacjonarnego, co nadwyręża układ chłodzenia. Wentylatory muszą działać z większą wydajnością, a więc szybciej się obracać, generując tym samym sporo hałasu.
Gdy właśnie to jest powodem głośnej pracy, powinieneś działać szybko. Może to oznaczać, że sprzęt komputerowy przegrzewa się, co niekorzystnie wpływa na kluczowe podzespoły, w tym procesor CPU, skracając ich żywotność. Jednocześnie pamiętaj, że szybkie obracanie się wentylatorów to zjawisko normalne w momencie intensywnego obciążania urządzenia – np. w czasie gry. Jeśli jednak mocno szumią nieustannie, np. gdy komputer stacjonarny jest wykorzystywany tylko do przeglądania internetu czy pracy z pakietem biurowym, musisz zająć się jego czyszczeniem.
Jak podkreślają specjaliści sklepu Cebit, głośne działanie urządzenia może być także konsekwencją zastosowania w nim klasycznego dysku HDD. Do tego czasem nieprzyjemne dźwięki pochodzą od obluzowanych elementów wewnątrz obudowy, które obijają się o siebie.
Wyczyść komputer w środku
Jeśli od dłuższego czasu korzystasz ze swojego sprzętu, zdecydowanie warto zająć się jego czyszczeniem. Komputery stacjonarne mają różne konstrukcje, ale zazwyczaj otwarcie ich obudowy jest proste i można to zrobić bez użycia narzędzi. Jak radzą specjaliści sklepu Cebit, po dostaniu się do wnętrza urządzenia, należy:
-
usunąć cały zalegający kurz, najlepiej wydmuchując go np. sprężonym powietrzem,
-
dokładnie oczyścić wszystkie wiatraki i otwory wentylacyjne,
-
wymienić pastę termoprzewodzącą oraz termopady (jeśli brakuje Ci wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, tę czynność najlepiej zostaw w rękach dobrego serwisu, korzystając z usługi tzw. komputerowego SPA).
Sprawdź sprawność chłodzenia
Przy okazji otwierania obudowy komputera stacjonarnego, warto przemyśleć kwestię związaną z wydajnością jego układu chłodzenia. Obecnie stosuje się systemy:
-
pasywne – wyłącznie radiatory (montowane w najmniej wydajnym sprzęcie),
-
aktywne – w porównaniu do poprzedniego rozwiązania montuje się tu jeszcze wentylatory, które wydmuchują gorące powietrze,
-
wodne – radiatory obiega ciecz odbierająca ciepło i oddająca je później w chłodnicy.
Jeśli masz mocny sprzęt komputerowy z chłodzeniem aktywnym, zapewne znajdziesz w nim wiele wentylatorów. W efekcie nawet utrzymane w należytej czystości razem mogą zawsze generować spory hałas. Gdy jest on dla Ciebie uciążliwy, specjaliści sklepu Cebit radzą montaż cichszego systemu wodnego.
Zastanów się nad wymianą dysków z HDD na SSD
W tańszych lub nieco starszych stacjonarnych komputerach zwykle znajdują się klasyczne dyski twarde HDD – talerzowe. Choć są niedrogie i mogą mieć ogromną pojemność, tak niestety ich wadą jest dość głośna praca. Bywa uciążliwa szczególnie wtedy, gdy pracujesz z grafiką czy uruchamiasz najnowsze gry.
Rozwiązaniem w takim przypadku jest wymiana nośników pamięci masowej na półprzewodnikowe SSD, pozbawione, elementów mechanicznych. Jak podkreślają pracownicy sklepu Cebit, pracują bezgłośnie, a do tego montując je, przyspieszysz działanie swojego urządzenia. Dysk HDD możesz zachować jako dodatkowy magazyn na dane, z których rzadziej korzystasz.
Zadbaj o swój komputer!
Pamiętaj, że regularnie czyszcząc wnętrze sprzętu komputerowego, zarówno wyciszysz go, jak i wydłużysz jego żywotność. Koniecznie zrób to także od razu po zakupie urządzenia używanego. Możesz pominąć ten krok tylko w przypadku wyboru poleasingowego komputera stacjonarnego – zamów go w naszym sklepie Cebit! Sprzedajemy modele wyłącznie od najlepszych producentów, przetestowane i wyczyszczone, na które udzielamy długiej gwarancji!