Super Cena
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
HP Chromebook 11A G6/AMD A4 9120C/4GB/32GB Flash/ChromeOS
489,00 zł 397,56 zł
szt.

rrp

aep1

Obsługiwane płatności

obsługiwane płatności

ratki

Starlink. Jak działa ta technologia i czy jest dostępna w Polsce? 0
Starlink. Jak działa ta technologia i czy jest dostępna w Polsce?

Dla większości Polaków korzystanie z internetu jest czymś oczywistym. Mamy sieci komórkowe i kablowe, a do tego coraz rozleglejszą infrastrukturę światłowodową. W efekcie do internetowego świata może podłączyć się prawie każdy i, co ważne, ceny związanych z tym usług są stosunkowo niskie. Jednak istnieją miejsca, gdzie z różnych powodów jest to niemożliwe. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść system Starlink, który jest obecny m.in. w Polsce. W tym artykule specjaliści sklepu komputerowego Cebit spod Wrocławia opisują, jak działa oraz wymieniają jego zalety i wady. Poznaj już teraz tę technologię!

Telekomunikacyjny system, który zmienia internetową rzeczywistość

Brak możliwości podłączenia się do internetu w naszym kraju zazwyczaj wynika z przyczyn geograficznych. Dotyczy głównie obszarów wyżynnych i górskich, gdzie, nawet jeśli jest sygnał sieci komórkowej, to stabilność połączenia internetowego może być niska.

M.in. do takich ludzi kierowany jest system telekomunikacyjny Starlink, który w Polsce działa od 2021 roku. Za jego wdrażanie odpowiada firma SpaceX należąca do Elona Muska. Jej celem jest globalizacja internetu – zapewnienie do niego dostępu każdemu niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

Choć żyjemy w XXI wieku, tak korzystanie z internetu, dla nas oczywiste, wcale nie jest normą. Ukazują to raporty z badań zrealizowanych w 2015 roku przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Zgodnie z nimi blisko 4 miliardy ludzi na świecie jest odciętych od sieci! Z tego powodu projekt systemu Starlink, jeśli zostanie w pełni zrealizowany, odmieni internetową rzeczywistość.

W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. internetem satelitarnym. Odpowiedź na pytanie, jak działa system Starlink, jest w zasadzie prosta. Po orbicie okołoziemskiej krążą satelity umieszczone na takich trajektoriach, aby miały stały kontakt z terminalami na Ziemi. Z tych naziemnych punktów wysyłany jest do nich sygnał internetowy. Po dotarciu do urządzenia w przestrzeni kosmicznej wraca i może być odebrany przez użytkownika wyposażonego w odbiornik. Akcesoria te odpłatnie dostarcza SpaceX.

Jak podkreślają specjaliści prowadzący pod Wrocławiem sklep komputerowy Cebit, sprzedający m.in. nowe komputery, system jest we wczesnej fazie wdrażania. Działa na terenie Polski, ale do globalnego zasięgu wciąż daleko. Docelowo sieć ma tworzyć około 12 tysięcy satelitów. Obecnie (stan na 1 marca 2022) nad Ziemią krąży blisko 2100 sztuk, a projekt ma być zrealizowany do końca 2027 roku.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Starlink obejmie satelity ulokowane na 3 poziomach orbity okołoziemskiej:

  • 1150 km – 2800 sztuk,

  • 550 km – 1600 sztuk,

  • 340 km – 7500 sztuk.


system-starlink-co-to

Dostępność Starlinka w Polsce

Ogłaszając projekt budowy Starlinka Elon Musk zapewniał, że koszt dostępu do systemu będzie identyczny na całym świecie – słowa dotrzymał. Osoby z Polski, które chciałyby z niego korzystać, muszą wydać 2270 zł. Cena ta obejmuje urządzenia niezbędne do uzyskania połączenia internetowego. Z kolei miesięczny abonament wynosi 450 zł.

W naszym kraju internet oferowany przez SpaceX może pochwalić się stabilnym działaniem. Prędkość pobierania przekracza 100 Mb/s, a opóźnienie oscyluje w granicach 20 ms.

Rozwiązanie pełne zalet, ale i wad

Usuwanie barier ograniczających dostęp do internetu to piękna idea i największa zaleta systemu Starlink. Do tego proces podłączania się do niego jest prosty, podobnie jak obsługa. Jednak, jak podkreślają specjaliści sklepu komputerowego Cebit z m.in. poleasingowymi komputerami, ma on też pewne wady. Choć dobrze działa w Polsce, tak na chwilę obecną:

  • jest drogi,

  • można go wykorzystywać tylko w jednej lokalizacji,

  • wzbudza kontrowersje z racji planów rozmieszczenia ogromnej ilości satelitów, które według naukowców „zaśmiecą” orbitę okołoziemską, zagrażając przyszłym misjom kosmicznym.

Technologiczna szansa

Stworzenie systemu Starlink to technologiczna szansa dla miliardów ludzi z całego świata. Zdecydowanie najbardziej potrzebny jest w krajach rozwijających się i słabo rozwiniętych. Choć działa też u nas, w Polsce większość osób ma dostęp do internetu poprzez inne, tańsze technologie. Pamiętaj, że do komfortowego surfowania po sieci potrzebny jest dobry komputer. W przystępnej cenie kupisz go w naszym sklepie komputerowym Cebit spod Wrocławia – poznaj całą ofertę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl